Fico: Kandidátov na sudcov zvoliť môžeme, je tu však riziko žalôb

V súvislosti s plánovanou štvrtkovou voľbou kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR hrozia obrovské ústavnoprávne riziká. V stredu to vyhlásil predseda Smeru Robert Fico. Parlament má voliť ešte šesť kandidátov, podľa Fica môžu v prípade ich nevymenovania za ústavných sudcov podať diskriminačné žaloby.

19.06.2019 12:19 , aktualizované: 14:50
debata (179)

Fico sa odvoláva na chaos, ktorý pri menovaní ústavných sudcov vytvoril exprezident Andrej Kiska. Fico by uvítal, keby bola voľba kandidátov o dva alebo tri dni. O ďalšom postupe by podľa neho mali rokovať prezidentka SR Zuzana Čaputová s predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS).

Fico tvrdí, že ak Čaputová nevymenuje nových ústavných sudcov z deviatich zostávajúcich kandidátov, prípadní ďalší šiesti kandidáti, ktorí by vyšli zo štvrtkovej voľby, by mohli podať diskriminačnú žalobu. „Môžeme ich zvoliť zajtra, ale podľa môjho názoru sa vystavujeme riziku, že budú podané diskriminačné žaloby,“ doplnil. „Náš návrh bol, prečo by nemohla prezidentka vymenovať z tých deviatich, ktorých má v zásobe,“ skonštatoval.

„Momentálne platí, že sme doručili dvanásť mien, doteraz z nich boli vymenovaní iba traja. Zostáva nám balík deviatich kandidátov, ktorí sú na zozname u prezidentky. Musíme ešte zvoliť šesť. Každý kandidát by mal mať minimálne 50-percentnú šancu stať sa ústavným sudcom. My ideme zajtra voliť šiestich a oni nebudú mať tú 50-percentnú šancu,“ vysvetlil Fico.

Šéf Smeru dodal, že sa chce dohodnúť a rokovať aj o tom, či sú koaliční lídri ochotní vziať zodpovednosť za tieto ústavnoprávne riziká. Podľa neho sa aktuálnym postupom porušuje Ústava SR. „Je veľmi zlé, ak sú pri tvorbe Ústavného súdu pochybnosti, či je dodržiavaná ústava,“ dodal.

Na Koaličnej rade sa lídri podľa Fica dohodli, že by bolo najvhodnejšie vytvoriť rokovanie medzi prezidentkou a predsedom parlamentu.

Prezidentka Čaputová v utorok (18. 6.) vyhlásila, že vymenuje ústavných sudcov po tom, čo jej Národná rada SR dodá ďalších šiestich chýbajúcich kandidátov. Hovorila o tom po prijatí Danka v prezidentskom paláci. Danko potvrdil, že chce voliť šiestich kandidátov, k racionálnemu prístupu vyzval aj koaličných partnerov.

Gál: Most-Híd bude hlasovať, dobrých kandidátov je dosť

Strana Most-Híd chce zvoliť chýbajúcich kandidátov na post ústavných sudcov. V mene strany to uviedol po dnešnom rokovaní vlády SR šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál. Podľa neho je medzi 16 prihlásenými uchádzačmi dostatok kvalitných odborníkov. Gál domnienky šéfa Smeru označil za hypotetické a verí, že sa koalícia na chýbajúcich šiestich menách dohodne.

„Za našu stranu môžem povedať, že ideme určite do voľby ústavných sudcov, chcem zakrúžkovať ten počet kandidátov, ktorý je ešte potrebný na plné obsadenie Ústavného súdu SR,“ povedal Gál. Na otázku, ako vníma vyjadrenia predsedu Smeru o hrozbe antidiskriminačných žalôb Gál odpovedal tak, že ide o hypotézy.

„To sú hypotetické otázky. Dôležité je, aby NR SR zvolila dostatočný počet kandidátov a Ústava SR hovorí jasne, že parlament má zvoliť dvojnásobný počet uchádzačov. Predovšetkým sa musíme dohodnúť v koalícii,“ dodal minister.

Paška: SNS je pripravená hlasovať

Slovenská národná strana (SNS) je pripravená hlasovať o kandidátoch na sudcov ústavného súdu. Novinárom to povedal prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. „Niekto bude hlasovať za šiestich kandidátov, niekto za dvoch, niekto za jedného a niekto možno za nikoho. Je to na vôli poslancov a nie na rozhodnutí klubu," vysvetlil Paška.

Žitňanská: Pri voľbe si nesplnil povinnosť parlament

Pri voľbe kandidátov si svoju povinnosť nesplnil parlament. Tvrdí to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Lucia Žitňanská (nezaradená).

„V prvom rade vnímam, že parlament si nesplnil svoju zákonnú povinnosť a nezvolil 18 kandidátov na sudcov ÚS v čase, keď tak urobiť mal,“ povedala Žitňanská. To, že bývalý prezident Andrej Kiska vymenoval minimálny počet sudcov, považuje za výnimočný krok k riešeniu neštandardnej situácie, ktorú parlament zapríčinil.

„Samozrejme, hneď ako vznikne neštandardná situácia, hneď sú úplne prirodzene na stole rôzne interpretácie. Ale stále platí, že parlament má povinnosť odvoliť 18 kandidátov a mal by tak urobiť,“ skonštatovala s tým, že poslanci by mali v plánovanej štvrtkovej (20. 6.) voľbe zvoliť chýbajúcich šesť kandidátov.

Nefunkčný ústavný súd je podľa Baránika chybou NR SR, podľa Hrnka za to môže Kiska

Ústava SR prikazuje parlamentu dodať prezidentovi dvojnásobný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu. Svoju povinnosť si parlament nesplnil. Novinárom to dnes povedal poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Alojz Baránik s tým, že keď predseda Smeru Robert Fico hovorí, že prezident je povinný vymenovať polovicu kandidátov, zavádza. „Ústava slovo polovica nepozná," dodal Baránik.

Poslanec NR SR a šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) naopak tvrdí, že za nefunkčný súd môže exprezident Andrej Kiska. „Urobil omyl, keď z ôsmich zvolených sudcov vymenoval namiesto štyroch len troch. Mal povedať, že buď nevymenuje nikoho alebo mal vymenovať štyroch," povedal novinárom poslanec za SNS. Je za to, aby vo štvrtok bola ďalšia voľba.

Nateraz parlament spolu vybral 12 kandidátov, do plného počtu 18 chýbajú ešte šiesti. Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z trinástich sudcov.

179 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #voľba ústavných sudcov #kandidáti na ústavných sudcov