Bugár opäť ponúkol strane svoju funkciu, tá to neprijala

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár opäť ponúkol strane svoju funkciu. Tá to neprijala. Bugár to potvrdil po sobotňajšom rokovaní Republikovej rady strany v Bratislave. V súvislosti s koalíciou uviedol, že situáciu nevníma tak, že by mali byť predčasné voľby.

22.06.2019 14:31 , aktualizované: 18:33
MOST-HÍD: Zasadnutie Republikovej rady Foto: ,
Zľava predseda strany Most-Híd Béla Bugár, minister spravodlivosti SR Gábor Gál a minister životného prostredia SR László Sólymos počas zasadnutia Republikovej rady strany Most-Híd 22. júna 2019 v Bratislave.
debata (9)

Strana zároveň avizovala, že chce spolupracovať so subjektmi, ktoré podporujú regióny, nielen menšinovými. Diskutovať chce najmä s mimoparlamentnými stranami a združeniami. Tým stranám, s ktorými sa vie dohodnúť, ponúka Most-Híd miesta na svojej kandidačnej listine.

Bugár poukázal, že po budúcich parlamentných voľbách by menšiny nemuseli mať zastúpenie v Národnej rade SR.

„Naša strana, ako jediná parlamentná strana priamo zameraná na podporu regiónov a menšín si uvedomuje zodpovednosť, preto sme sa rozhodli ponúknuť spoluprácu každej strane, ktorá zdieľa naše hodnoty, pre ktoré sme sa pred desiatimi rokmi rozhodli a ktoré priniesli nespochybniteľné merateľné výsledky,“ povedal na tlačovej konferencii Bugár.

V nasledujúcich týždňoch chce Most-Híd rokovať najmä s mimoparlamentnými stranami a združeniami v prospech posilnenia ponuky pre regióny a národnostné menšiny. „Stranám, s ktorými sa vieme dohodnúť, ponúkame miesto na našej kandidátke do parlamentných volieb,“ doplnil Bugár.

Predsedníctvo má osloviť politické strany a združenia a pripraviť návrh na spoluprácu. Most-Híd čaká aj výročný snem, ktorý má rozhodnúť o budúcom smerovaní strany.

Bugár reagoval aj na odkaz predsedu SNS Andreja Danka, že ak bude Most-Híd hlasovať za opozičnú novelu zákona o štátnom jazyku, bude to porušenie koaličnej zmluvy. „Možno toto má byť dôvod na vyvolanie predčasných volieb, ale to nie je náš problém, ale ich,“ uviedol Bugár.

Dodal, že Most-Híd môže právnu normu podporiť a v prvom čítaní to aj urobí. Hovorí však aj o potrebe novelu vylepšiť. Ak prejde do druhého čítania, Most-Híd právnu normu podporí v druhom čítaní až po jej vylepšení.

SMK je otvorená spolupráci s Mostom-Híd, bude o tom hovoriť Republiková rada

Mimoparlamentná Strana maďarskej komunity je otvorená spolupráci. O možnostiach bude hovoriť na budúcotýždňovom rokovaní Republikovej rady. Uviedla to v reakcii na vyjadrenie parlamentného Mosta-Híd, ktorý chce rokovať o spolupráci najmä s neparlamentnými stranami.

Bývalý podpredseda a spoluzakladateľ Mosta-Híd Zsolt Simon, ktorý založil neparlamentné Maďarské fórum a stal sa jeho predsedom, je pri spolupráci opatrnejší. Zdôrazňuje, že jeho strana nezdieľa hodnoty Mosta-Híd, ktoré spočívajú v spolupráci so Smerom a SNS.

"Pre stranu Maďarské fórum nie je prijateľná ponuka typu, že môžete ísť na našu kandidátku, keď súhlasíte s našimi hodnotami.

Maďarské fórum vzniklo pre to, aby občania maďarskej národnosti mali alternatívu voľby, kde ich hlas neskončí v koalícii so Smerom a SNS. Toto je vylučujúca podmienka zo strany Mosta, pre našu spoluprácu," uviedol Simon s tým, že Most-Híd sa usiluje o svoju záchranu.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Most-Híd #Béla Bugár