Ústavný súd zamietol podanie KDH voči výsledku eurovolieb

Ústavný súd SR zamietol návrh, ktorým KDH napadlo výsledok májových volieb do Európskeho parlamentu. Informoval o tom Tomáš Senaj z tlačového odboru Kancelárie Ústavného súdu SR.

26.06.2019 13:21 , aktualizované: 15:23
debata (5)

„Návrh Kresťanskodemo­kratického hnutia o ústavnosti a zákonnosti volieb do Európskeho parlamentu, konaných na území SR 25. mája 2019 sa zamieta,“ uvádza súd. K rozhodnutiu dal predseda súdu Ivan Fiačan odlišné stanovisko.

KDH považuje za nespravodlivé, že v eurovoľbách skončilo lepšie ako SaS, a predsa nemá priamo dva mandáty, kým SaS áno. KDH má na jeden čakať, kým nastane brexit.

Mandáty sa udeľovali podľa novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú v januári schválil parlament. Tá hovorí, že jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa neujme mandátu až do termínu brexitu.

„Čierny Peter“ pripadol Miriam Lexmann, kandidátke KDH. Hnutie to považuje za nespravodlivé, keďže SaS (9,62 percenta) dosiahla horší výsledok a napriek tomu dostala dva mandáty. KDH získalo 9,69 percenta hlasov.

Predseda KDH Alojz Hlina má pocit, že Ústavný súd rezignoval na zdanie sa spravodlivosti v tejto veci.

„Pre fungovanie krajiny je dôležité, aby bola zabezpečená spravodlivosť,“ povedal Hlina. Niekedy je podľa neho dôležité, aby bolo aspoň zdanie spravodlivosti, „ale tu mám pocit, že Ústavný súd rezignoval aj na to zdanie sa spravodlivosti, lebo aj človek, ktorý nevyštudoval právo na Oxforde, cíti, že niečo v tomto príbehu nesedí“.

Rozhodnutie Ústavného súdu SR vníma KDH za zásadné aj z pohľadu vnímania spravodlivosti. „KDH si počká na odôvodnenie a sme naozaj zvedaví, ako sa Ústavný súd vyrovnal so skutočnosťou, že strana, ktorá získala viacej hlasov, má zjednodušene povedané menej mandátov“.

Slovensku má po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel. Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #eurovoľby #Ústavný súd SR #eurovoľby 2019 #strana SaS