Situácia na ÚS SR je dlhodobo neudržateľná, tvrdí Čaputová

Aktuálna situácia na Ústavnom súde SR je dlhodobo neudržateľná. Po dnešnom stretnutí s predsedom Ústavného súdu SR Ivanom Fiačanom to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Informovala o tom Martina Goffová z tlačového odboru prezidentskej kancelárie. Čaputovú mrzí, že ani v poslednej voľbe poslanci nezvolili všetkých chýbajúcich kandidátov na post ústavného sudcu.

02.07.2019 12:03
debata (140)

„Už tento týždeň sme pritom mohli mať ústavný súd plne funkčný. Verím, že pri najbližšej voľbe si parlament splní svoju ústavnú povinnosť tak, aby som si ja mohla splniť tú svoju a vybrať zo zvolených kandidátov chýbajúcich sudcov,“ uviedla podľa tlačovej správy prezidentka.

Spravodlivosť vníma ako veľmi citlivú tému. "Až príliš často počúvam obavy, či na Slovensku vôbec existuje. Ak je oslabený ústavný súd, je oslabená aj spravodlivosť. Každý občan Slovenska si musí byť istý, že sa jej môže dovolať,“ dodala.

Vo februári vypršal deviatim z 13 sudcov Ústavného súdu SR mandát. Prezident podľa ústavy vyberá z dvojnásobného počtu kandidátov. Poslanci NR SR však doteraz 18 kandidátov nezvolili, pričom už boli štyri dvojkolové voľby.

Prezident Andrej Kiska vybral ešte počas svojho mandátu z ôsmich zvolených kandidátov troch sudcov, aby mohlo byť funkčné plénum a nebol úplne ochromený Ústavný súd SR. Spomedzi vybratých sudcov vymenoval za predsedu Ivana Fiačana.

Práve do rúk predsedu košického súdu skladá pri inaugurácii prezident alebo prezidentka svoj sľub. Zuzana Čaputová trvá na tom, že sudcov z kandidátov vyberie, až keď si parlament splní svoju povinnosť – zvolí dvojnásobok kandidátov.

140 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #voľba ústavných sudcov #ivan fiačan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy