Komplexná revitalizácia Krásnej Hôrky má stáť takmer 35 miliónov eur

Komplexná revitalizácia hradu Krásna Hôrka si zo štátneho rozpočtu vyžiada takmer 35 miliónov eur. Hrad i jeho areál má byť plne sprístupnený v roku 2023. Predpokladá to návrh na finančné zabezpečenie komplexnej revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky, ktorý v stredu schválila vláda.

03.07.2019 12:50
Krásna Hôrka, hrad Foto: ,
Hrad Krásna Hôrka.
debata (9)

"Príprava rozpočtu vychádzala z dostupných informácií, aktuálneho stavu výskumu hradu Krásna Hôrka a pripravenej projektovej dokumentácie,“ uviedla ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer), predkladateľka návrhu.

Ozrejmila, že náklady vo výške 34.942.259,02 eura sú rozdelené na nasledujúce roky podľa etapizácie rekonštrukcie. Do konca roka 2021 majú byť zhotovené infraštruktúra areálu hradu i jeho okolia, infocentrum a občianska vybavenosť podhradia. „Ráta sa aj s obnovou zaniknutej severnej historickej prístupovej trasy (využívanej od vzniku hradu po polovicu 20. storočia), ktorá bude slúžiť ako druhá požiarna komunikácia a zároveň ako prístup na hrad od najbližšej zastávky verejnej autobusovej dopravy,“ informovala ministerka.

Ku koncu roka 2022 je naplánovaná rekonštrukcia dolného a stredného hradu, do roku 2023 má byť hotový aj horný hrad. „Korešpondujúc s dokončenými etapami rekonštrukcie bude hrad sprístupňovaný verejnosti,“ dodala Laššáková.

Rezort v predloženom materiáli deklaruje, že cieľom obnovy nie je iba dosiahnutie stavu pred devastujúcim požiarom v roku 2012, ale aj odstránenie nevhodných úprav z posledných desaťročí, po obnove by mal mať hrad vyzerať tak ako na začiatku 20. storočia. "Použitím tradičných postupov a materiálov sa má obnoviť prirodzené, stáročiami overené fungovanie konštrukcií hradného komplexu s rešpektovaním ich prirodzených technických a estetických vlastností,“ uisťuje MK.

Pripomína tiež, že hrad má v súčasnosti realizované trvalé strechy, navrhnuté na základe poznatkov z doby projekčných prác na krovoch a trvalých strechách a s ohľadom na vtedajšiu koncepciu budúcej prevádzky múzea. Na hrade sa realizujú reštaurátorské práce a tiež sa reštaurujú zbierkové predmety, ktoré sa momentálne nenachádzajú na hrade. Okrem niektorých stabilizačných prác a spomínaného zastrešenia boli na hrade realizované aj predprojektové práce (zameranie, posudky, prieskumy, výskumy, rozbory), reštaurátorské práce a podobne.


VIDEO: Slovensko ponúklo Francúzsku reštaurátorov po požiari Notre-Dame. Dokážeme však obnoviť vlastnú historickú pýchu? Kedy Krásna Hôrka privíta prvého návštevníka? Pozrite si video TV Pravda s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou. (26.4.2019)

Video
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Krásna Hôrka