Danko chce v Tatárskej republike slovenský konzulát alebo obchodné zastúpenie

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) chce, aby Slovensko zriadilo v Tatárskej republike konzulát. Predseda parlamentu to povedal v stredu po stretnutí s prezidentom Tatárskej republiky Rustamom Minnichanovom. Súčasťou návštevy slovenskej delegácie v prezidentskom paláci Tatárska bolo aj podpísanie zmluvy o spolupráci medzi petrochemickými spoločnosťami Slovnaft a Tatnefť.

03.07.2019 15:30
debata (27)

„Beriem si za svoju úlohu domov, aby aj slovenská republika mala svoj konzulát alebo minimálne obchodné zastúpenie v Tatarstane. Myslím si, že ministerstvo zahraničných vecí by sa mohlo prebudiť a konečne rozvíjať dimenziu nielen diplomacie, ale aj obchodnej spolupráce, a v tom vidím veľkú možnosť,“ povedal Danko.

Predseda slovenského parlamentu opäť pripomenul možnosti Ruska a konkrétne Tatárskej republiky v obchodnej spolupráci. „Ja vždy otvorene hovorím, že slovenské firmy nemajú šancu spolupracovať a presadzovať sa vo Francúzsku alebo Nemecku,“ dodal.

Možnosti rozšírenia vzájomnej spolupráce nielen v oblasti obchodu, ale aj turizmu spomenul prezident Tatárskej republiky Minnichanov, podľa ktorého je návšteva vysokých predstaviteľov Slovenska „dobrým signálom do budúcna“. Do Tatárska prichádza ročne okolo troch miliónov turistov, z krajín EÚ je to podľa prezidenta okolo 80.000 návštev­níkov. Vyššiemu počtu návštevníkov zo Slovenska a naopak však podľa Minnichanova bráni chýbajúce priame letecké spojenie.

Tatársky prezident, ktorý je zároveň predseda predstavenstva spoločnosti Tatnefť, privítal aj podpis dohody o spolupráci s bratislavským Slovnaftom. „Tatnefť je našou poprednou ropnou spoločnosťou a táto spolupráca v rámci podpísanej dohody má veľa smerov. Samozrejme, tieto spoločnosti spolupracovali aj v minulosti. Ale touto dohodou táto spolupráca dostala oficiálny ráz,“ povedal tatársky prezident.

Danko by rád na Slovensku privítal zástupcov Tatárskej republiky

Predseda parlamentu Danko je presvedčený, že Slovensko potrebuje bližšie vzťahy s Ruskom, osobitne Tatárskou republikou, ktorá je jedným z najrozvinutejších regiónov Ruska. Chcel by preto, aby na Slovensko recipročne prišiel prezident alebo ďalší zástupcovia tejto republiky. Predseda Národnej rady SR to povedal na stretnutí s tatárskym prezidentom Rustamom Minnichamovom.

„Budem veľmi rád, ak zástupca Tatarstanu, či pán prezident alebo zástupcovia parlamentu, navštívi Slovensko,“ povedal Danko. „Som presvedčený, že to je jediná cesta prehlbovania vzťahov Ruskej federácie a Slovenskej republiky,“ dodal predseda slovenského parlamentu.

Vzájomné vzťahy ruských a slovenských štátnych predstaviteľov by sa mali v nasledujúcich mesiacoch skutočne prehĺbiť. Predseda slovenského parlamentu už v utorok pozval na Slovensko delegáciu ruskej Rady federácie. Podľa Danka však pozvanie neplatilo pre jej predsedníčku Valentinu Matvijenkovú, ktorá je na sankčných zoznamoch EÚ, ale všeobecne pre zástupcov hornej komory ruského parlamentu. Matvijenková v utorok sľúbila, že sa delegácia Rady federácie na oslavách Slovenského národného povstania zúčastní.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy