Úrad pre verejné obstarávanie pozastavil tender na vojenské vozidlá 4x4

04.07.2019 16:40, aktualizované: 18:00
Aligator Master II 4x4
Viacúčelové taktické vozidlo Aligator Master II 4x4. Autor: ,

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vydal v konaní o obstarávaní viacúčelových taktických vozidiel 4x4 pre Ozbrojené sily SR predbežné opatrenie a tender ministerstva obrany pozastavil. Tvrdí to vo vyhlásení tieňový minister obrany za opozičné hnutie OĽaNO Jaroslav Naď.

„Oceňujem rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie o predbežnom opatrení. Pozastavilo tým tento tender, ktorý je z nášho pohľadu od začiatku netransparentný, neférový a šitý na mieru pre jediný typ vozidla. Veríme, že ÚVO tento ďalší podozrivý tender z dielne nominantov SNS dôkladne prešetrí a záverom bude jeho definitívne zrušenie," uviedol Naď.

Ten nedávno na tlačovej konferencii upozornil, že súťažné podmienky, ktoré vydalo Ministerstvo obrany SR pre medzinárodnú súťaž na obstarávanie vozidiel 4×4, sú „šité na mieru“ pre jediného uchádzača.

Iba jediné vozidlo totiž podľa neho spĺňalo stanovené operačné požiadavky Ozbrojených síl SR, pričom tieto podmienky nespĺňali ani špičkové vozidlá zavedené v desiatkach krajín, ktoré sú preverené v bojových operáciách.

Podľa hovorkyne rezortu obrany Danky Capákovej ide v tomto prípade o štandardný postup, ktorý vyplynul z kontroly, o ktorú v záujme zabezpečenia maximálnej transparentnosti a vyvrátenia akýchkoľvek pochybností pri procese obstarávania vozidiel 4×4 požiadalo samotné Ministerstvo obrany SR.

„Uvedené rozhodnutie ÚVO o začatí kontroly k prvému júlu berieme na vedomie a samozrejme akceptujeme skutočnosť, že počas kontroly neplynú lehoty, čo je pochopiteľné. Ako sme už uviedli, kontrolou, o ktorú sme sami požiadali, sa chceme dištancovať od politicky motivovaných, neopodstatnených tvrdení a útokov, ktoré smerujú k podozreniu, že podmienky medzinárodného tendra spĺňa iba jediný uchádzač,“ uviedla v reakcii Capáková.

Hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Janka Zvončeková uviedla, že ÚVO túto zákazku kontroluje. Úrad zároveň vydal predbežné opatrenie, čo znamená, že ministerstvo obrany nesmie robiť žiadne úkony, okrem zrušenia súťaže, až do právoplatného ukončenia kontroly.

Rezort obrany ešte v júni oznámil, že dal preveriť vlastný tender na transportéry 4×4. "Ministerstvo obrany SR v záujme maximálnej transparentnosti a vyvrátenia akýchkoľvek pochybností dnes podalo v zmysle zákona podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preskúmal medzinárodný tender – užšiu súťaž pre obstaranie vozidiel 4×4.

Aj týmto spôsobom sa chce dištancovať od politicky motivovaných, neopodstatnených tvrdení a útokov, ktoré smerujú k podozreniu, že podmienky spĺňa iba jediný uchádzač," uviedla vtedy Capáková. Rezort obrany pre podanie podnetu na ÚVO predĺžil aj termín na predkladanie ponúk.

Ministerstvo obrany SR plánuje nakúpiť viac ako 400 kusov vozidiel 4×4 v základnej platforme za 321 miliónov eur bez DPH. S víťazom súťaže ministerstvo uzatvorí rámcovú zmluvu na najbližších desať rokov.

0 debata debata
Viac na túto tému: #ministerstvo obrany #OĽaNO #Úrad pre verejné obstarávanie #Jaroslav Naď