Klus: Neumožnenie voliť zo zahraničia je obmedzovanie práv voliča

Pre poslanca NR SR Martina Klusa (SaS) je nepredstaviteľné, že nie je možné voliť zo zahraničia. „Pre občana, ktorý je počas volieb mimo krajiny a nemôže voliť, je to vlastne obmedzovanie práva. Nie je to len o ľuďoch, ktorí trvalo žijú v zahraničí,“ myslí si opozičný poslanec. Podľa neho je to aj o ľuďoch, ktorí sú počas konania volieb v zahraničí na dovolenke, na služobnej ceste alebo ide o našich veľvyslancov či vojakov na misiách. „Týmto ľuďom verejne zabraňujeme, aby sa vyjadrili k veciam verejným na Slovensku, treba to zmeniť,“ dodal Klus.

05.07.2019 14:03
40

Klus spolu s kolegami s SaS predložil na júnovú schôdzu parlamentu návrh, aby bolo možné voliť zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady SR, europarlamentu, vo voľbách prezidenta SR, v ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta a v referende.

Voliť by sa malo na zastupiteľských a konzulárnych úradoch Slovenskej republiky v zahraničí. Pri voľbe poštou by mala byť možnosť zaslať zásielku na ktorýkoľvek zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v zahraničí s tým, že zastupiteľský úrad zozbierané zásielky doručí Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky, ktoré ich následne rozdistribuuje obciam. Návrh liberálov parlament prerokoval, hlasovať však o ňom bude až v septembri.

Zákon voľby zo zahraničia začalo pripravovať aj ministerstvo vnútra. „Máme list od pani ministerky Denisy Sakovej, aj od pána premiéra Pellegriniho, že ministerstvo vnútra aktívne pripravuje zákon, ktorý sme my už pripravili. Je to len hra o čas. Vládna koalícia nemohla tento návrh predložiť už pred prezidentskými voľbami alebo eurovoľbami, pretože vedia, že značná časť obyvateľstva, ktorá bola nútená odísť zo Slovenska, by im hlas nikdy nedala,“ uzavrel Klus.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
40 debata chyba
Viac na túto tému: #Martin Klus #obmedzovanie práv voliča #možnosť voliť zo zahraničia