Inšpektori SIŽP odhalili vlani nedostatky pohonných látok v 8 prípadoch

08.07.2019 13:03
benzín / tankovanie /
Ilustračné foto. Autor: ,

Osem vzoriek pohonných látok, ktoré inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v roku 2018 odobrali na slovenských čerpacích staniciach, nespĺňalo požadovanú kvalitu. Vyplýva to zo správy o kontrole kvality palív, podľa ktorej inšpektori v minulom roku kontrolovali 414 vzoriek zo 145 čerpacích staníc.

Dostatočnú kvalitu podľa SIŽP nemali tri vzorky nafty, štyri vzorky benzínu a jedna vzorka LPG. Na čerpacej stanici v Dolných Lefantoviach v okrese Nitra napríklad nafta nemala dostatočné cetánové číslo, v Brezne v nej bolo nadlimitné množstvo metylesterov mastných kyselín. Benzín v obci Brezolupy v okrese Bánovce nad Bebravou zas nemal dostatočné oktánové číslo.

V prevádzkach v Rimavskej Sobote, Svite a v Michalovciach mal benzín príliš vysoký tlak pár pre letné obdobie. Nafta v Bytči mala podľa inšpektorov príliš veľkú hustotu, pri LPG v Čeľovciach v okrese Veľký Krtíš zas bola príliš veľká korózia na medenom pliešku.

Dokopy inšpekcia podnikateľom, ktorí na trh uvádzajú pohonné látky, v roku 2018 uložila šesť pokút v celkovej výške 7200 eur. Jedna pokuta vo výške 3000 eur bola za porušenie zistená v roku 2017. V prípade troch porušení v roku 2018 boli správne konania o uložení pokuty začaté až v roku 2019, SIŽP preto ich výšku v aktuálnej správe neuvádza.

V prípade, že má občan pocit, že pohonné látky nespĺňajú predpísané parametre, môže sa obrátiť na SIŽP, prípadne na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Ak je presvedčený, že k poškodeniu motora jeho auta došlo v dôsledku nekvalitného benzínu alebo motorovej nafty, môže náklady na opravu auta vymáhať súdnou cestou v občianskoprávnom konaní na základe písomného stanoviska autoservisu, v ktorom si dá auto opraviť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kvalita #Slovenská inšpekcia životného prostredia #čerpacie stanice #pohonné látky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku