Hygienici upozorňujú na nebezpečné očné tiene a sérum na riasy

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ide o očné tiene a sérum na riasy.

11.07.2019 11:23
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (2)

Ako informovala Daša Račková z komunikačného referátu ÚVZ, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Slovenskej republike a v Litve.

V očnom tieni Professional Mineral 12-color Matte Eyeshadow značky ANYLADY, ktorého krajina pôvodu je Čína, sa nachádza olovo (507 mg. kg –1). Druhým nebezpečným výrobkom je sérum na riasy Bimatoprost ophthalmic solution Careprost, značky Careprost®, krajinou pôvodu je India.

„Výrobok obsahuje farmakologicky aktívnu zložku – Bimatoprost. Môže tak vyvolať svrbenie, opuchnutie, zápal očných viečok, bolesť očí alebo alergickú reakciu,“ vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas.

Oba výrobky nie sú bezpečné, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. Mikas upozornil, že je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #kozmetika #očné tiene #Úrad verejného zdravotníctva #sérum