Spoločnosť Falck končí s prevádzkou záchraniek na Slovensku

Spoločnosť Falck sa nezapojí do výberového konania na poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (ZZS), informovala v tlačovej správe. Po uplynutí platnosti súčasných licencií, ktoré budú končiť v priebehu roka 2020, nebude ďalej prevádzkovať stanice ZZS. Spoločnosť zároveň oznámila svoje rozhodnutie opustiť slovenský trh.

15.07.2019 15:15 , aktualizované: 16:25
debata (36)

"Súčasťou novej stratégie spoločnosti je zamerať sa na kľúčové trhy. Aj preto sme v uplynulých šiestich mesiacoch dôkladne analyzovali slovenský trh a jeho obchodný a rizikový profil, výsledkom čoho vzniklo naše rozhodnutie slovenský trh opustiť a znížiť tak potenciálne riziká súvisiace s prevádzkou záchrannej zdravotnej služby v tejto krajine,“ upresnil výkonný viceprezident skupiny Falck pre divíziu ZZS Jakob Bomholt.

Už začiatkom roka Falck inicioval zmenu akcionárskej štruktúry odkúpením 49,11-percentného podielu minoritného akcionára KPR Health Invest. V krátkom čase sa očakáva oficiálne rozhodnutie o schválení koncentrácie Protimonopolným úradom SR.

"Rozhodnutie nepokračovať v činnosti záchrannej zdravotnej služby na Slovensku bolo veľmi ťažké. Úroveň a kvalita poskytovaných služieb, ale najmä oddanosť a angažovanosť našich zamestnancov, sú na vysokej úrovni, a ja som na nich osobne veľmi hrdý,“ uviedol generálny riaditeľ Falck pre Strednú a Východnú Európu Ivo Krpelan. Súčasné zmluvné záväzky chce spoločnosť naďalej zodpovedne plniť až do ukončenia platnosti prebiehajúcich licencií. “Zároveň vyvinieme maximálne úsilie a súčinnosť k tomu, aby mohol byť prechod zamestnancov na budúcich poskytovateľov čo najviac plynulý,“ dodal.

Falck na Slovensku prevádzkuje aj polikliniky, dopravnú zdravotnú službu a priemyselnú požiarnu ochranu. Činnosť týchto prevádzok nebude v súvislosti s vyššie uvedeným rozhodnutím nijako ovplyvnená.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR berie na vedomie, že spoločnosť Falck prestane počas roka 2020 na Slovensku prevádzkovať stanice záchrannej zdravotnej služby (ZZS) a nezapojí sa ani do ďalšieho výberového konania na jej poskytovateľov, informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Ide o rozhodnutie danej súkromnej spoločnosti, ktoré berieme na vedomie. V následnom udeľovaní licencií na prevádzkovanie staníc ZZS, budú tieto udelené úspešným subjektom, ktorí splnia stanovené kritériá,“ povedala.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #záchranky #falck