Reforma nemocníc nie je dostatočne pripravená, tvrdí lekárska komora

Reforma fungovania nemocníc nie je podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) dostatočne pripravená na uvedenie do praxe. Unáhlený krok, motivovaný politickými ambíciami a podporovaný záujmami ekonomických skupín, nemôže a nesmie byť hnacím motorom stratifikácie, uviedol prezident SLK Marian Kollár na utorkovej tlačovej konferencii.

16.07.2019 13:12
slovenska lekarska komora, slk, kollar Foto: ,
Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.
debata (6)

Lekárska komora síce stratifikáciu podporuje, nesúhlasí však so súčasným návrhom zákona. Svoje pripomienky adresovala už v pripomienkovom konaní. Každá nemocnica by podľa SLK mala vykonávať základné výkony, ktoré zachránia ľudský život. Ak počúvame pani ministerku, že budeme presúvať lekárov z nemocnice do nemocnice a robiť silné oddelenia, nevieme si predstaviť, že v niektorých nemocniciach nebude gynekológia, nebude chirurgia, nebude interné, pretože nemáme dostatok personálu, povedal Kollár. Návrh problém nedostatku ľudí podľa neho ignoruje. Zotrvávanie na návrhu riešenia personálnych otázok dočasnou stážou osôb z tretích krajín nie je a nemôže byť riešením slovenského zdravotníctva, zdôraznil.

Podľa Kollára dostávajú poisťovne v aktuálnom návrhu nenáležité kompetencie, a to napríklad možnosť rušiť a presúvať oddelenie. Otázkou je, či sa presunie aj personál oddelenia. Môžeme sa obávať, že toto by mohlo viesť k zatvoreniu niektorých oddelení, možno niektorých nemocníc, čo by rozbilo celú stratifikáciu, celú sieť, doplnil.

Výhrady mala SLK aj k indikátorom kvality. Novela zohľadňuje iba operačné odbory, hovorí člen Rady SLK Jaroslav Šimo. Aj pri tých však nemyslí na rozdiely pri plánovaných a urgentných operáciách či demografický vývoj.

Stratifikácia nemocníc nie je politickou otázkou, pripomenul Kollár. Za SLK zdôraznil, že ich názor je čisto odborný. Práve pri hodnotení navrhovanej novely v pozícii analytikov často podľa komory vystupovali nekompetentní ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s lekárskou praxou.

Téma stratifikácie nemocníc spája názory koaličných aj opozičných strán. O nutnosti jednej z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva hovoria ako vládne strany Most-Híd, SNS či Ministerstvo zdravotníctva SR na čele so šéfkou Andreou Kalavskou (nominantka Smeru), tak aj predstavitelia OĽaNO, SaS či nezaradení poslanci. Predseda Smeru Robert Fico však minulý týždeň uviedol, že ak by existovalo riziko, že súčasťou stratifikácie môže byť aj rušenie nemocníc, tak si rozhodnutie vyžaduje politické posúdenie.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenská lekárska komora #Andrea Kalavská #stratifikácia nemocníc
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy