Sulík zvolal mimoriadny kongres SaS, chce si potvrdiť pozíciu predsedu strany

Predseda opozičnej SaS Richard Sulík zvolal na 7. septembra mimoriadny kongres strany, kde plánuje odstúpiť z funkcie šéfa strany. O post sa bude uchádzať opäť. Týmto krokom si chce potvrdiť svoju pozíciu.

05.08.2019 16:30, aktualizované: 17:19
Richard Sulík Foto: ,
Predseda opozičnej SaS Richard Sulík zvolal na 7. septembra mimoriadny kongres strany, kde plánuje odstúpiť z funkcie jej šéfa.
debata (25)

Upozornil na to portál Aktuality.sk, TASR to potvrdila Sulíkova hovorkyňa Katarína Svrčeková.

„Je dôležité, aby sa členovia mohli demokraticky vyjadriť,“ uviedol Sulík, ktorý sa chce uchádzať aj o líderstvo na kandidačnej listine. Pokiaľ by v boji o predsednícky post neuspel, kandidačná listina bude podľa Sulíka závisieť od nového predsedu.

Ako možný Sulíkov protikandidát sa spomínal podpredseda SaS Ľubomír Galko, ktorý po júnovom kongrese kandidatúru nevylúčil. Teraz hovorí, že zvolanie mimoriadneho kongresu ho prekvapilo. „Myslel som si, že to, že Richard Sulík bude predseda strany do júna 2020, teda dovtedy, pokiaľ mu vyprší mandát, a zároveň povedie stranu vo februári 2020 do volieb ako líder, máme už uzavreté,“ reagoval.

Kiššová ani Blahová kandidovať nebudú

Podpredsedníčka SaS Jana Kiššová nebude kandidovať na post predsedníčky SaS na mimoriadnom kongrese. Na zvolanie kongresu Kiššová dôvod nevidí, energiu by mali podľa nej venovať blížiacim sa voľbám a občanom.

„Vonkoncom si nemyslím, že by sme mali pred voľbami riešiť nejakú výmenu na poste predsedu. Rozhodne kandidovať neplánujem,“ zdôraznila pre TASR Kiššová s tým, že nevie ani o prípadnom protikandidátovi. Myslí si, že Sulík má riadny mandát do roku 2020.

Podľa Kiššovej prípadná operatívna kritika a sebakritika posúvajú stranu vpred, nevidí však žiadne dôvody na zvolanie kongresu alebo umelé predlžovanie si mandátu predsedu.

Svoju kandidatúru vylúčila aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. Téma mimoriadneho kongresu podľa jej slov nebola predmetom predsedníctva ani Republikovej rady SaS. „Viem o tom, že ani neexistuje žiaden protikandidát, ktorý by šiel kandidovať proti Richardovi Sulíkovi. Toto pre nás nebola žiadna otázka. Jeho mandát trvá do roku 2020,“ zdôraznila.

Blahová nevidí dôvod na potvrdzovanie Sulíkovho mandátu pred voľbami. „Ja tam nepôjdem, voliť nebudem nikoho, a už vôbec nebudem kandidovať,“ zdôraznila v súvislosti s mimoriadnym snemom. Poznamenala, že nevie o žiadnych nezhodách či kritike vnútri strany, ktoré by k Sulíkovmu rozhodnutiu viedli.

Ďalší člen strany Alojz Baránik v reakcii pre TASR uviedol, že je správne, ak si chce Sulík vyžiadať silný mandát na post predsedu strany. Je podľa neho na zvážení, či existuje niekto iný, kto by bol lepším lídrom. Baránik sa o funkciu šéfa SaS nebude uchádzať.

Člen poslaneckého klubu SaS Martin Klus povedal, že Sulík bol preňho jednoznačným lídrom do volieb. „Je to pre mňa prekvapujúce, takéto zmeny by sa nemali diať niekoľko mesiacov pred voľbami,“ zdôraznil.

Europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová rešpektuje rozhodnutie Sulíka, nechce ho však komentovať, keďže má do 31. decembra pozastavené členstvo v strane. O pozastavení jej členstva rozhodla Republiková rada SaS na jej žiadosť.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #SaS #Richard Sulík #Kongres #Jana Kiššová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy