Handlová: Desať rokov od najväčšej tragédie v dejinách novodobého slovenského baníctva

V sobotu 10. augusta uplynulo desať rokov od najväčšej tragédie v dejinách novodobého baníctva na Slovensku. 10. augusta 2009, v Bani Handlová zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov. V meste Handlová si ich pamiatku, ako aj pamiatku ďalších obetí banských nešťastí uctili na spomienkovom podujatí, ktoré dostalo názov Deň bielych ruží.

10.08.2019 16:58 , aktualizované: 19:33
SR Handlová Deň bielych ruží spomienka TNX Foto: ,
Banskí záchranári si prichádzajú uctiť pamiatku kolegov k pamätníku počas Dňa bielych ruží – pietnej spomienky na obete banských nešťastí, 10. augusta 2019 v Handlovej.
debata (8)

Zvony Kostola sv. Kataríny sa o 9.30 h na päť minút rozozvučali ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí spred desiatich rokov. Poslanci Národnej rady (NR) SR novelou zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú schválili 26. októbra 2010, zaradili tragickú banskú udalosť medzi pamätné dni ako 10. august – Deň obetí banských nešťastí.

Na stretnutí zástupcov hornonitrianskych baní a mesta Handlová, zvolaného v roku 2010 z iniciatívy primátora mesta Handlová Rudolfa Podobu, boli za symbol tohto pamätného dňa vybraté biele ruže. Biela symbolizuje nevinnosť, zelené listy zas nádej, že sa niečo podobné viac nezopakuje.

Pellegrini vyzval súdy, aby konali

Predseda vlády SR Peter Pellegrini dnes v Handlovej vyzval všetky príslušné súdy, aby čo najskôr prišli so spravodlivým rozsudkom týkajúcim sa banského nešťastia. Ako uviedol vo videu na svojej facebookovej stránke, „nemôžeme sa zmieriť a tolerovať situáciu, že ani po desiatich rokoch sa rodiny pozostalých nedočkali spravodlivého rozhodnutia slovenských súdov".

"Vyzývam preto všetky príslušné súdy, aby konali tak, ako konať majú, a aby čo najskôr prišli so spravodlivým rozsudkom a pomohli tak ukončiť jatrenie rán, s ktorým sa každý rok musia vysporiadať pozostalí tých, ktorí zahynuli pri banskom nešťastí,“ povedal Pellegrini.

Premiér ocenil hrdinstvo dvadsiatich ľudí, ktorí pred desiatimi rokmi zomreli pri výkone svojho povolania. „Stratili to najvzácnejšie a zanechali po sebe nešťastné rodiny. S nimi si dnes spomíname na odvážnych ľudí, ktorí zasvätili svoj život náročnému a častokrát rizikovému povolaniu. Zato si zaslúžia náš rešpekt, tichú spomienku, ale aj poďakovanie,“ priblížil šéf vlády.

Rodinám, blízkym a priateľom obetí vyslovil úprimnú sústrasť. „Ani po desiatich rokoch nie je ľahké spomínať na tieto tragické udalosti. Ide o najväčšie banské nešťastie v novodobých dejinách našej krajiny. Tristotridsať metrov pod povrchom sa rozpútal zápas so živlom, ktorý mal, žiaľ, svoje tragické vyústenie. Jedenásť záchranárov a deväť baníkov, ktorí hasili požiar, sa už nikdy nevrátili k svojim blízkym,“ konštatoval Pellegrini.

Odvaha týchto mužov zostane preto podľa neho navždy zapísaná v našej pamäti, ako aj v našich srdciach. „Sú pre nás príkladom ľudskej statočnosti, nasadenia v krízových situáciách a ochoty postaviť sa rizikám, ktoré profesionálny život prináša. Uvedomujem si, že život týchto dvadsiatich statočných ľudí už nemôžeme vrátiť, čo však môžeme urobiť, je poučiť sa z tejto tragickej udalosti a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa už niečo také nikdy nestalo,“ uviedol predseda vlády.

Zároveň zdôraznil, že kto nevidel na vlastné oči nehostinné banské prostredie, neskúsil život bez slnečného svetla v stiesnenom podzemnom priestore a necítil páľavé a sálavé teplo či víriaci sa prach, len ťažko si vie predstaviť, čo všetko obnáša náročná práca baníka. „Deň bielych ruží v Handlovej má svoju symboliku a nesie jasné posolstvo. Ďakujeme, nezabúdame a veríme, že každý jeden slovenský baník sa vždy vráti domov k svojej rodine a svojim blízkym. Česť pamiatke tým, ktorí zahynuli,“ dodal premiér.

Podmienky v bani pri výbuchu boli nezlučiteľné so životom

Pred desiatimi rokmi, o 7.00 h, vypukol vo východnej šachte v hĺbke 330 metrov požiar. Ako napísala kronikárka Jana Oswaldová v Kronike mesta Handlová, dispečer poslal k miestu deväť baníkov, ktorí sa dostali do blízkosti požiaru, ale nedokázali ho zahasiť. O pol hodinu neskôr zavolali na likvidáciu požiaru 11 banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi. Tí sa o 8.30 h pripojili k deviatim baníkom hasiacim požiar. Vtedy bolo pod zemou 20 ľudí.

O 9.30 h dispečer Bane Handlová naposledy telefonicky hovoril s veliteľom dvoch záchranárskych čiat, ktoré v jednej zo starších banských chodieb hasili požiar, ktorý vznikol oxidáciou uhlia. Krátko po tom sa spojenie so záchranárom prerušilo. V prvých minútach nikto netušil, že to spôsobil mohutný výbuch banských plynov. Pod zemou vyhasli životy 20 baníkov, ďalší deviati baníci utrpeli zranenia. Išlo o najväčšiu tragédiu v dejinách slovenského baníctva.

V noci o 23.00 h sa pred novinárov a televízne štáby postavili vládni predstavitelia, ktorí na miesto nešťastia prišli krátko popoludní, vedúci banských záchranárov Stanislav Paulík, riaditeľ baní Peter Čičmanec a primátor mesta Rudolf Podoba so správou – všetkých 11 záchranárov a deväť baníkov je mŕtvych. Podmienky v bani pri výbuchu boli nezlučiteľné so životom.

V utorok 11. augusta 2009 vzniklo pri vstupe do banského závodu v Bani Handlová pietne miesto s kondolenčnou listinou. Vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí vyhlásila na stredu 12. augusta 2009 štátny smútok. Na povrch zeme záchranári vyniesli zvyšných 14 telesných pozostatkov baníkov.

Symbolická rozlúčka so zosnulými baníkmi bola stanovená na 20. augusta o 16.30 h na Námestí baníkov. Posledné rozlúčky a pohreby si rodiny organizovali individuálne.

Deň obetí banských nešťastí, známy aj pod názvom Deň bielych ruží, sa prvýkrát pripomínal ako pamätný deň SR v roku 2011. „V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry, a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území,“ uviedla hovorkyňa mesta Handlová Jana Paulínyová.

Handlová je s baníctvom spätá od roku 1909. Podľa Paulínyovej „je matkou všetkých uhoľných baní na Slovensku“. V roku 1991 bola šachta pre ťažké banské podmienky odstavená. V roku 1998 sa do nej baníci znova vrátili.

Pamätník tragédie predstavuje bronzové súsošie baníka v minulosti a súčasnosti. K nemu sa pravidelne od roku 2011 kladú kvety a vence. Rok po tragédii osadili pri pamätníku aj pamätnú tabuľu, ktorú vytvoril Handlovčan, akademický maliar Rudolf Cigánik.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #banské nešťastie #baňa Handlová #Deň bielych ruží