Kočner počas výpovede poprel účasť na Kuciakovej vražde

Marian Kočner v utorok vypovedal na nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa slov jeho advokáta Mareka Paru poprel účasť na skutku a jednoznačne prejavil svoju nevinu.

13.08.2019 09:10 , aktualizované: 21:05
Marian Kočner, NAKA Foto: ,
Na snímke Mariana K. predvádzajú na nitriansku pobočku Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Vyšetrovateľ ho má vypočúvať v prípade rozšifrovanej SMS komunikácie v jeho mobile 13. augusta 2019 v Nitre.
debata (223)

VIDEO: Predmetom výsluchu obvineného Mariana Kočnera v nitrianskej pobočke NAKA je prípad poškodeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, uviedol obhajca Mariana Kočnera Marek Para. Pozrite si jeho vyjadrenie pred novinármi po výsluchu.

Video

Marian Kočner vypovedal pred vyšetrovateľ iba krátko. „A to vzhľadom na trvalé zásahy do práva na obhajobu. Či sa to týka miestnosti číslo 4, kde sme nonstop umiestňovaní, či je to monitorovanie telefonických hovorov s obhajobou prítomnosťou príslušníkov na úrovni jeden, jeden a pol metra,“ uviedol Para. Podľa jeho slov je jeho klientovi odopieraný spánok, čo má dokazovať nariadenie, podľa ktorého má byť budený každých 30 minút. „Toto nariadenie nám bolo doručené poštou neznámou osobou. Má to byť z prostredia vedúcich funkcionárov Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby Leopoldov. Toto všetko sme dali vyšetrovateľovi prešetriť. Nariadenie sme dali aj príslušnému súdu,“ uviedol Para.

Marian Kočner mal v utorok pred vyšetrovateľmi hovoriť o sms komunikácii, ktorú mala polícia rozšifrovať v jeho mobilnom telefóne. Podľa Paru ide iba o mediálnu a politickú bublinu založenú na špekuláciách, pretože QR kódy nájdené v mobile nie je podľa neho možné priradiť ku konkrétnym ľuďom, s ktorými si mal Marian Kočner písať. Čo sa týka správ z aplikácie Threema, aj dnes vyplynulo z výsluchu, že tie QR kódy sú absolútne nepriraditeľné. Pokiaľ nám nikto nepovie bez akýchkoľvek pochybností, koho sa týka ten či onen QR kód a je to len nejaká neznáma osoba, a ak sa nemôžem oboznámiť s tým systémom, akým bola záloha v telefóne obnovená, aby som to mohol spochybniť znalcami, tak nie je možné vychádzať z úplnosti a ani spoľahlivosti tohto dôkazu, skonštatoval Para.


Video: Advokát Para predstúpil pred novinárov aj pred výsluchom Mariana Kočnera.

Video

VIDEO: Mariana Kočnera na výsluch sprevádzala policajná eskorta. Pozrite si jeho príchod vo videu.

Video

Podľa jeho slov sa stále nedá vylúčiť, či nedošlo k manipulácii so získanou komunikáciou. Preto si dovolím pochybovať a samozrejme som v kontakte so znalcami a špecialistami v IT sektore, ktorí ma do tejto problematiky uvádzajú a keď to bude namieste, zverejním mnou nadobudnuté poznatky. Je podstatné to, že QR kód nie je možné priradiť ku konkrétnej osobe, to znamená, už toto narúša akúkoľvek procesnú spôsobilosť, takže zatiaľ je to na úrovni špekulácie a k špekuláciám sa zatiaľ vyjadrovať nebudeme, budeme sa riadiť faktami, zdôraznil Para.

Zároveň pripomenul, že aj dve sms správy z mobilu Mariana Kočnera, ktoré sa mali týkať vraždy novinára a jeho snúbenice, s týmto prípadom vôbec nesúviseli. Už len z obsahu tých správ je jasné, že sa toho skutku vôbec netýkajú. Ich obsah nebudem púšťať médiám, lebo je to nespoľahlivý dôkaz, uviedol. Podľa Paru je oveľa zaujímavejšie, že sa celý prípad vraždy spolitizoval a vyšetrovateľ sa ho snaží spojiť so stranou Smer. Poviem príklad, je tu 150 A-štvoriek kŕčovito zozbieraných správ, ktoré sa len okrajovo dotýkajú strany Smer. To znamená, že tá politická angažovanosť v rámci tohto vyšetrovacieho tímu je absurdná, povedal Para.

Na verejnosť preniklo, že Kočner si mal písať s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. Kočnerovov niekdajší spoločník Štefan Ágh priznal, že cez šifrovaciu aplikáciou riešili aj prípad miliónových zmeniek, z ktorých falšovania sú spolu s Pavlom Ruskom podozriví.

Etický hacker zo spoločnosti Citadelo Tomáš Volný vysvetľuje, že pri aplikáciách, ako je Threema to funguje tak, že na pozadí správy sú rôzne matematické operácie. "Tie zabezpečujú, že správu môže čítať iba jej prijímateľ. Všetky správy sú šifrované na zariadení odosielateľa a dešifrované až na zariadení prijímateľa. Zjednodušene povedané, keď chcete čítať správu z Threemy, potrebujete buď telefón odosielateľa, alebo telefón prijímateľa,“ priblížil Volný.

Podľa neho identifikovať dvoch ľudí, ktorí si píšu cez túto aplikáciu, nie je jednoduché. „Threema nemá žiadny jednoznačný identifikátor, ako telefónne čísla alebo mailovú adresu. Má len náhodný identifikátor v podobe QR kódu, takže priradenie ku skutočnej osobe je komplikované. S kým si človek vlastne píše, vedia len dve strany tejto komunikácie. Práve v tomto je Threema dosť jedinečná. Pri otvorení aplikácie je možné jednotlivé kontakty rozpoznať maximálne len z kontextu,“ dodal Volný.

Kočnerove úkony nemonitorujeme, tvrdí Zbor väzenskej a justičnej stráže

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) odmieta, že by Kočner mal vo väzbe odopieraný spánok a monitorovali mu telefónne hovory. Vyplýva to z reakcie ZVJS na tvrdenia jeho obhajcu Mareka Paru.

„Boli prijaté opatrenia vo vzťahu k zabezpečovaniu výkonu väzby uvádzanej osoby. Tento postup, respektíve prijímanie opatrení tohto typu, nie je bežnou praxou pri každom obvinenom, avšak je bežnou praxou preventívno-bezpečnostného charakteru hlavne pri zabezpečovaní výkonu väzby obvinených zo spáchania závažnejších trestných činov, ktoré majú povahu organizovanej trestnej činnosti, a to z dôvodu aby sa zabránilo mareniu účelu výkonu väzby, ako aj z dôvodu zníženia rizika ohrozenia bezpečnosti obvinenej osoby,“ povedala pre TASR riaditeľka odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ZVJS Katarína Nováková.

Obvinený má podľa jej slov tak, ako všetci ostatní, zabezpečený nepretržitý osemhodinový spánok. „V nadväznosti na kontrolu a neustále budenie obvineného uvádzame, že je vykonávaná zvýšená kontrolná činnosť výlučne nahliadnutím cez priezor, nie budením obvineného,“ doplnila Nováková. Rovnako pripomenula, že ZVJS nie oprávnený realizovať a ani nevykonáva monitorovanie procesných úkonov orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) a obhajcov s väznenou osobou vrátane jeho telefonovania.

Podľa Novákovej tiež nie je pravdou, že úkony boli počas pobytu Mariana Kočnera vo výkone väzby vykonávané len v jednej vyšetrovacej miestnosti. "Nakoľko v ústave Leopoldov je vysoký počet obvinených osôb, ktorým je rovnako potrebné zabezpečiť priestory na procesné úkony, ako aj vzhľadom na to, že menovaného obvineného navštevujú obhajcovia a OČTK na dennej báze a je potrebné dodržať procesné lehoty a zabezpečiť plynulý priebeh vykonávania procesných úkonov, ako i ústavou garantované právo na obhajobu, bola z organizačných dôvodov koncom marca určená miestnosť na vykonávanie všetkých procesných úkonov s menovaným obvineným, vysvetlila.

© Autorské práva vyhradené

223 debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kočner #NAKA #Norbert Bödör