Smer nepredloží zákon o interrupciách, chce riešiť adopcie homosexuálnymi pármi

14.08.2019 18:21

Robert Fico, predseda Smeru, na sociálnej sieti vyhlásil, že jeho strana nebude interrupcie riešiť vlastným návrhom zákona.

„Za mňa môžem povedať, že som proti obmedzeniu práva žien slobodne sa rozhodnúť,“ vyhlásil Fico vo videu na sociálnej sieti.

Dodal, že Smer nepríde do parlamentu s vlastným návrhom zákona, ktorý by sa týkal úprav v oblasti interrupcií. Podľa neho však nemožno vylúčiť, že návrhom prídu zástupcovia iných strán a vtedy „platí zásada, že pri etických otázkach majú poslanci strany Smer voľnosť pri hlasovaní“.

Fico upozornil, že jeho stranu v tejto chvíli zaujímajú tri témy. Prvou je otázka, ako motivovať mladých ľudí mať rodiny. Druhou možnosť doplnenia Ústavy SR o vetu zo zákona o rodine, že „deti si môžu adoptovať len manželia a tak predchádzať zvrátenostiam typu adoptovania si deti homosexuálnymi pármi“. Treťou témou je právny spôsob vyriešenia zákazu svadieb homosexuálov, doplnil Fico s tým, že práve v tejto oblasti opozícia, najmä KDH, vajatá.

Ešte koncom júla pritom SNS a Smer tvrdili, že pripravujú zákon, ktorý by mal sprísňovať podmienky interrupcií.

„Návrh zákona prerokuje koalícia," uviedla vtedy hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová a dodala, že zákonom chcú zabrániť aj svojvoľným interrupciám. Podľa hovorcu Smeru Jána Mažgúta detaily návrhu mali predstaviť, keď bude známe jeho konkrétne znenie.

Tretí koaličný partner Most-Híd sa hneď postavil proti takémuto nápadu. „Aj vzhľadom na to, že počet interrupcií na Slovensku dlhodobo klesá, by sme uprednostnili korektnú celospoločenskú diskusiu pred predkladaním zákonných noriem v predvolebnom období. Sme presvedčení, že počas kampane nemôže vzniknúť taká celospoločensky akceptovaná norma, ktorá bude odrážať odbornú, právnu aj etickú rovinu tohto problému," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

V utorok aj premiér a podpredseda Smeru Peter Pellegrini uviedol, že strana nebude pokračovať v tejto téme. „Legislatívna zmena bola viackrát novelizovaná, myslím si, že je dostačujúca a nemyslím si, že momentálne je problematika interrupcií témou, ktorá by sa mala iniciatívne otvárať. Ide skôr o politické aktivity,“ povedal Pellegrini.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Smer #Robert Fico #interrupcie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku