Blesky v Tatrách: Najmenej štyria mŕtvi na poľskej strane, jedna obeť na Slovensku

, 22.08.2019 15:51, aktualizované: 22:59
poľsko, tatry, búrka, blesk, vrtuľník, helikoptéra
V poľských Tatrách zabil blesk troch ľudí. Medzi zosnulými je aj dieťa. Autor: ,

Najmenej štyria ľudia, vrátane dvoch detí, prišli v poľských Tatrách o život pri prudkej búrke sprevádzanej bleskami. Zranených je okolo sto ľudí. Blesk zasiahol aj turistu na slovenskej strane - v Západných Tatrách. Čecha zmietla tlaková vlna zo štítu Baníkov. Muž neprežil. Zranené sú aj ďalšie dve osoby, z toho jedna ťažko a druhá ľahko.

Zásah bleskom v Západných Tatrách neprežil jeden turista

Horských záchranárov najskôr požiadala o pomoc česká turiska, ktorá bola s kolegom na vrchole Baníkova. „Oboch ich zasiahol blesk, pričom žena utrpela poranenie dolnej končatiny a kolegu zhodila tlaková vlna do Baníkovského kotla,“ uvádza Horská záchranná služba (HZS).

Záchranári požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), ktorá smerovala do Žiarskej doliny. Pri pacientke pomocou navijaka vysadili horského záchranára, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport. Pacientovi v Baníkovskom kotli už lekár VZZS nedokázal pomôcť. „Pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom,“ doplnili horskí záchranári.

Pacientku následne letecky transportovali do doliny, odkiaľ pokračovala terénnym sanitným vozidlom do nemocnice.

Počas prvej záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Pachole. Tam blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a paralyzovaný. Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku VZZS zo Žiliny, ktorá spoločne so záchranárom HZS smerovala na hrebeň. Pacientovi na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a letecky ho transportovali do nemocnice.

Horskí záchranári momentálne pozemne transportujú telesné pozostatky nebohého turistu do Žiarskej doliny. Do obidvoch záchranných akcií bolo nasadených 50 horských záchranárov zo štyroch oblastných stredísk a dve posádky leteckých záchranárov VZZS.

Tragická bilancia v poľských Tatrách

Búrka s bleskami, ktorá prekvapila turistov si na poľskej strane vyžiadala štyroch mŕtvych a vyše 100 zranených. Podľa spravodajského portálu Gazeta.pl to potvrdil poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Medzi obeťami na životoch po úderoch blesku na vrchu Giewont a v jeho okolí sú dve deti. Podľa údajov prevzatých z portálov Tygodnik Podhalański a portaltatrzański.pl ide o 10-ročné dievča a 13-ročného chlapca.

Vo večerných hodinách záchranné služby dokončovali operáciu v zasiahnutej oblasti, všetci zranení sa však už nachádzali v nemocniciach alebo do nich smerovali, uviedla Gazeta.pl. Piotr Čwik, najvyšší predstaviteľ Malopoľského vojvodstva, na ktorého území došlo k štvrtkovej tragédii, oznámil, že 89 ľahšie zranených ľudí ošetrili v nemocnici v meste Zakopané, ďalších prepravovali do miest Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Myšlenice a Krakov.

V poľských Tatrách zabil blesk najmenej troch...
V poľských Tatrách zabil blesk najmenej troch ľudí. Medzi zosnulými je aj dieťa. Autor: SITA/AP, Bartlomiej Jurecki

Bilancia búrky v Poľsku zatiaľ nemusí byť konečná a úrady žiadajú penzióny, aby nahlasovali prípady, keď sa hostia večer nevrátili. Zriadili tiež špeciálnu telefónnu linku, ktorú môžu využiť aj rodiny zasiahnutých turistov.

Podľa výpovedí svedkov pre Tygodnik Podhalański sa začala v Západných Tatrách okolo 13.30 h prudká búrka, ktorá trvala približne hodinu. Blesk udrel okrem iného do reťaze na Giewonte, ktorej sa držalo asi 20 ľudí. Tlačová agentúra AFP uviedla, že zasiahnutý bol aj kovový kríž na vrchole štítu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Tatry #blesk
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku