Gajdoš poďakoval vojakom za prehliadku k SNP

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) je hrdý na vojakov a vojačky, ktorí sa podieľali na slávnostnej vojenskej prehliadke v Banskej Bystrici pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii spoločne s náčelníkom Generálneho štábu (GŠ) Ozbrojených síl (OS) SR Danielom Zmekom.

30.08.2019 11:18
Peter Gajdoš Foto: ,
Minister obrany Peter Gajdoš (SNS).
debata (2)

Prehliadka bola poďakovaním bojovníkom SNP, ale aj spôsobom, ako zvýšiť dôveryhodnosť armády v očiach občanov, priblížil Gajdoš. „Jednoznačne potvrdili, že sú silným, pevným a stabilným pilierom bezpečnostného systému našej Slovenskej republiky,“ povedal na adresu zúčastnených vojakov. Pripomenul tiež množstvo úsilia, ktoré museli vynaložiť. Podľa Zmeka posilnili vojaci nielen dôveru ľudí, ale aj vzájomnú súdržnosť.

Prehliadka podľa Gajdoša ukázala, ako ďaleko armáda pokročila s modernizáciou i vystrojovaním vojakov, ktoré býva často kritizované. Poznamenal, že neevidujú žiadne hlásenia o poškodení cestnej infraštruktúry.

Podľa Zmeka začali s prípravou prehliadky v januári, čo zhodnotil ako „extrémne krátky“ čas na realizáciu. Vyše 200-stranový plán podpísali na začiatku júna. Informoval, že na prehliadke sa zúčastnilo 1915 profesio­nálnych vojakov so 196 kusmi techniky a 15 kusmi leteckej techniky. Jedno pásové vozidlo vypadlo, príčinou bola podľa Zmeka banálna porucha, ku ktorej došlo tesne pred podujatím.

Organizovať prehliadku každý rok by Zmeko neodporúčal. „Treba nájsť správnu strednú cestu, ako sa prezentovať na verejnosti,“ skonštatoval.

Zriadenú infolinku podľa ministra občania využívali hlavne na informácie o dopravných obmedzeniach počas prehliadky.


VIDEO: Armáda predviedla to najlepšie, čo má. Banskou Bystricou prešlo 1 500 vojakov a vyše 200 kusov techniky.

Video

Video
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Banská Bystrica #oslavy SNP