Začína sa škola! Do lavíc sa vráti 660-tisíc školákov, prvákov je vyše 58 100

02.09.2019 07:17

Zhruba 660 000 školákov opäť zasadne do školských lavíc. Brány základných a stredných škôl sa po dvoch mesiacoch prázdnin otvoria, pretože sa začína nový školský rok 2019/2020.

Do školských lavíc si prvýkrát zasadne aj viac ako 58 100 prváčikov. Z celkového predpokladaného počtu 660 000 školákov je okolo 458 000 zo základných škôl a takmer 202 000 stredoš­kolákov. Školáci prekročia brány 1910 základných škôl, 441 stredných odborných škôl, 236 gymnázií a 17 konzervatórií.

Prvý deň nového školského roka otvorí aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Navštívi Základnú školu na Turnianskej ulici v bratislavskej Petržalke. Za žiakmi sa chystá aj premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorý sa zúčastní slávnostného otvorenia školského roka na Základnej škole na Športovej ulici v Moste pri Bratislave. Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) bude otvárať nový školský rok Bratislave. Zavíta na Základnú školu na Beňovského ulici v mestskej časti Dúbravka, ktorú navštevovala aj ona sama.

Najväčšou zmenou vo vzdelávaní bude v novom školskom roku uvoľnenie výučby cudzieho jazyka. Ešte v uplynulom školskom roku si žiaci ku povinnej angličtine zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk, ktorého výučbu vedela škola zabezpečiť. Na výber mali z nemeckého, ruského, talianskeho, španielskeho a francúzskeho jazyka. „Po novom si žiaci budú môcť už vybrať svetový jazyk, ktorý sa začnú učiť v treťom ročníku povinne. Ak si žiak nevyberie anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v siedmom až deviatom ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk,“ uviedol rezort školstva.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#školský rok 2019/2020
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku