Na mimoriadnej schôdzi parlamentu chce opozícia vysloviť nedôveru premiérovi Pellegrinimu

Mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru premiérovi Petrovi Pellegrinimu, bude v piatok 6. septembra.

02.09.2019 13:31
debata (37)

O 9:00 najprv zložia sľub noví poslanci, ktorí do NR SR nastúpia po europoslancoch. Po zložení sľubu bude nasledovať mimoriadna schôdza. Dôvodom mimoriadnej schôdze je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča zbabelosť, akou sa Pellegrini postavil k odvolaniu štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Vo štvrtok 22. augusta podvečer jej policajti zadržali mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema.

Jankovská po zadržaní mobilného telefónu odcestovala na plánovanú dovolenku a zatiaľ nereagovala na otázky, či odíde zo svojho postu. Minister spravodlivosti Gábor Gál uviedol, že v prípade potvrdenia neoficiálnych informácií orgánmi činnými v trestnom konaní, podá okamžitý návrh na odvolanie štátnej tajomníčky. K odstúpeniu z tohto postu Jankovskú vyzvala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Pellegrini v pondelok 26. augusta odmietol hysterické výkriky, že vláda niekoho kryje alebo že vláda nekoná. Vyzval k odmietnutiu tých, ktorí na tejto téme kanibalizujú. „Je tenká čiara medzi verbálnym a skutočným útokom," povedal. Ako dodal, nechce a nemôže ako predseda vlády SR zasahovať do vyšetrovania. V prípade Moniky Jankovskej disponuje iba informáciou, že NAKA ju požiadala o poskytnutie mobilného telefónu.

„Ak nevieme, kde je pravda, nevynášajme súdy na základe novinových titulkov. Ak sa previnila voči tomu, ako má konať vysoká štátna úradníčka, zaujmem k tomu rázny postoj tak, ako som to urobil vždy doteraz," povedal Pellegrini. Je presvedčený, že je na Jankovskej zvážení, či táto situácia pomáha jej alebo strane, ktorá ju do vysokej funkcie nominovala.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #premiér #parlament #vyslovenie nedôvery #Peter Pellegrini