Agrorezort nesplnil sľub zakázať pestovanie GMO od roku 2018, tvrdia aktivisti

Ministerstvo pôdohospodárstva nesplnilo svoj sľub, že od roku 2018 sa na Slovensku nebudú pestovať žiadne geneticky modifikované (GM) plodiny. A to aj napriek tomu, že petíciu za Slovensko bez GMO (geneticky modifikovaných organizmov) podpísalo vyše 18 300 ľudí. Vo vyhlásení to konštatoval Peter Sudovský z občianskej iniciatívy Slovensko bez GMO.

02.09.2019 16:02
Kukurica - GMO Foto:
debata (10)

Pripomenul, že ministerstvo pôdohospodárstva v roku 2016 po odovzdaní petície prisľúbilo požiadavku na zákaz pestovania GM plodín splniť do roku 2018. „Vo februári 2020 sú nové parlamentné voľby a nevidíme žiaden výsledok,“ vyhlásil Sudovský s tým, že Slovensko takto už štyri roky odkladá implementáciu smernice EÚ, ktorá dáva členským štátom Únie možnosť obmedziť alebo zakázať pestovanie geneticky modifikovaných organizmov na ich území. Gestorom implementácie tejto európskej smernice, ktorú malo Slovensko implementovať už v roku 2017, je ministerstvo životného prostredia (MŽP).

„Na základe tejto GMO smernice si zákaz pestovania GM plodín od roku 2015 uplatnila už väčšina štátov EÚ, Slovensko dodnes nie,“ zdôraznil Sudovský. Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO preto otvorenými listami vyzvala predsedov zodpovedných strán a kompetentné rezorty v SR na bezodkladnú implementáciu európskej GMO smernice, ako aj k zavedeniu zákazu pestovania GM plodín na Slovensku tak, aby to parlament stihol schváliť do konca tohto roku. Občianska iniciatíva tiež žiada vyvodiť osobnú zodpovednosť za neprijatie smernice EÚ ani zákazu GM plodín.

Petícia z roku 2016 žiada, aby príslušné ministerstvá do 12 mesiacov zakázali pestovanie GM plodín a predaj GM osív na Slovensku. Chcú tiež povinné označovanie všetkých produktov, ktoré obsahujú geneticky modifikované zložky vrátane živočíšnych produktov a potravín vyrábaných zo zvierat, ktoré sú kŕmené GM krmivom.

Vláda by tiež podľa petície mala stransparentniť schvaľovanie používania GMO a umožniť zastúpenie verejnosti v tomto procese. Používanie GMO považujú organizátori petície za „privatizáciu prírody“, keďže pestovatelia si nemôžu sami vypestovať osivo, musia ho oficiálne kupovať od autorizovaných predajcov, pretože všetky GMO majú prísnu patentovú ochranu.

Za najväčšie negatíva považujú organizátori petície napríklad skutočnosť, že GMO vytvára v rastlinách závislosť od pesticídov. Dopady GMO na zdravie človeka nie sú zatiaľ dokázané, no výskumy a štúdie naznačujú častejší výskyt niektorých ochorení tráviaceho traktu vrátane karcinómov.

Hovorca MŽP Tomáš Ferenčák v reakcii zdôraznil, že od roku 2017 sa na Slovensku nepestujú žiadne geneticky modifikované plodiny. „Napriek tomu téme obmedzenia používania geneticky modifikovaných organizmov venuje ministerstvo patričnú pozornosť," uviedol.

Envirorezort preto v minulosti zriadil medzirezortnú pracovnú skupinu s cieľom hľadať legislatívne riešenie transpozície európskej smernice na obmedzenie alebo zákaz pestovania geneticky modifikovaných organizmov na území Slovenska. V súčasnosti spoločne s rezortom pôdohospodárstva pracuje MŽP na legislatívnych zmenách – novele zákona o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov ako aj na novele zákona o pestovaní geneticky modifikovaných rastlín v poľnohospodárskej výrobe.

„Predpokladáme, že ak všetko pôjde, ako má, do legislatívneho procesu by sa mohli dostať na jeseň tohto roku," informoval Ferenčák. Pripomenul, že európska smernica o GMO neumožňuje prijať zákaz pestovania geneticky modifikovaných plodín všeobecne. Väčšina štátov EÚ na svojom území alebo jeho časti uplatnila zákaz pestovania jedinej geneticky modifikovanej plodiny povolenej na pestovanie na území členských štátov Únie – geneticky modifikovanej kukurice MON 810. „Na Slovensku sa však ani teraz táto geneticky modifikovaná plodina nepestuje," uzavrel.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #GMO #Agrorezort