O nástupcovi po Jankovskej sme v Smere ešte nehovorili, vyhlásil Pellegrini

O tom, kto nastúpi na post štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti (MS) SR po rezignácii Moniky Jankovskej, sa v strane Smer ešte nehovorilo. Tú dnes vláda oficiálne odvolala.

04.09.2019 16:04
SR Banská Bystrica SNP75 výročie oslavy BBX Foto: ,
Na snímke predseda vlády Peter Pellegrini
debata (9)

Premiér SR a podpredseda Smeru Peter Pellegrini to uviedol pred stredajším rokovaním vlády.

„Ešte sme o tom nehovorili, na rokovaní vlády len podá pán minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) návrh na jej odvolanie. Potom sa budeme musieť zamyslieť nad tým, kto ju nahradí,“ povedal Pellegrini.

Osobne nevidí problém v tom, že Jankovská chce pokračovať v kariére sudcu, a nechcel komentovať to, či Jankovskej zámer ohrozuje dôveryhodnosť justície. Odmietol sa tiež vyjadriť k podozreniam na prepojenie Jankovskej s obvineným Marianom K. Deklaroval, že je to úloha príslušných orgánov. „Jediné, čo im môžem odkázať, je: ‚Vyšetrujte, obviňujte, odsudzujte,‘“ zdôraznil.

„Ak sa preukáže, že vykonávala nekalú činnosť, určite sa aj Súdna rada poráta s takýmito sudcami, zatiaľ však nemáme nič v ruke. A ak nemáme dôkazy, že niekto porušuje zákony, ja ho nebudem verejne popravovať,“ zdôraznil Pellegrini pred rokovaním vládneho kabinetu.

Vláda Pellegriniho odvolávať nechce

Vláda nesúhlasí s návrhom na odvolanie premiéra. Rozhodla o tom na svojom stredajšom rokovaní. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chcú vysloviť premiérovi nedôveru, bude v piatok 6. septembra. Dôvodom je, že predseda vlády neodvolal Jankovskú z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti.

Iniciovanie schôdze podporilo 32 opozičných poslancov na návrh lídra OĽaNO Igora Matoviča. Zatiaľ svoje podpisy nestiahli. Premiér vníma Matovičove iniciatívy ako snahu prekryť jeho zlyhania z minulosti, keď sa stretával s podnikateľom Marianom Kočnerom. Pellegrini opakovane vyhlásil, že pokiaľ sa potvrdia podozrenia týkajúce sa Jankovskej, požiada ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby navrhol jej odvolanie. Podľa vlastných slov chcel konať až po tom, čo bude mať v rukách relevantné informácie.

Smer sa za svojho premiéra postavil, návrh na jeho odvolanie považuje predseda strany Robert Fico za neopodstatnený, účelový a smiešny. Premiéra a vládu bude strana podľa Ficových slov brániť všetkými dostupnými prostriedkami.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Monika Jankovská #Peter Pellegrini