Koalícia má voľné ruky pri hlasovaní o spôsobe voľby kandidátov na ÚS, vyhlásil Danko

Koaličné strany Smer, SNS a Most-Híd majú voľné ruky pri hlasovaní o spôsobe voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. V utorok to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS).

11.09.2019 11:34
debata (3)

„Pozícia SNS sa v tejto veci nemení. Videl som, že takisto sa vie nastaviť aj Smer a Most-Híd,“ skonštatoval Danko. Podľa jeho slov počkajú na to, aký spôsob voľby prejde. Zdôraznil, že koaličné strany pri tom majú voľné ruky. Dodal, že následne budú zodpovedne voliť podľa spôsobu, ktorý bude schválený.

Na otázku, či je aspoň vôľa zvoliť chýbajúcich kandidátov, odpovedal, že vôľa je vždy. Verejnú voľbu žiada od začiatku opozícia, koalícia presadzovala tajné hlasovanie. Po poslednej voľbe však Most-Híd aj SNS začali hovoriť, že chcú verejné hlasovanie. Smer zotrvával na tajnom hlasovaní. Erik Tomáš zo Smeru nedávno pripustil, že Smer by mohol hlasovať aj vo verejnej voľbe, ak sa v parlamente nájde väčšina, ktorá ju odhlasuje. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár nedávno zopakoval, že strana trvá na verejnej voľbe.

Poslanci budú na septembrovej schôdzi vyberať kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR už v piatej voľbe. O post ústavného sudcu sa uchádza 16 kandidátov. Do plného počtu majú zvoliť ešte štyroch kandidátov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #ústavní sudcovia #voľba ústavných sudcov