Kiska: Ak by som nepoveril zrekonštruovaním vlády Pellegriniho, dodnes by vládol Fico

Ak by som nepoveril zrekonštruovaním vlády Petra Pellegriniho, dodnes by vládol Robert Fico. Pre agentúru SITA to uviedol bývalý prezident a líder strany Za ľudí Andrej Kiska v reakcii na dnešné vyjadrenie predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára, podľa ktorého je Kiska zodpovedný za to, že táto vláda vznikla.

17.09.2019 13:31
Pellegrini, Kiska, Navrh,  vlada, Foto: ,
Premiér Peter Pellegrini a bývalý prezident Andrej Kiska.
debata (57)

„Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podporila hlasovaním Veronika Remišová zo strany Za ľudí, to je jasný postoj našej strany. Všetci vedia, v akej situácii som bol pri menovaní Pellegriniho vlády. Ako prezident som jasne po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej povedal, že buď príde k zásadnej rekonštrukcii vlády alebo k predčasným voľbám. Ak by som to nepovedal, dodnes by vládol Fico,“ objasnil Kiska.

Bývalý prezident zároveň poukázal na fakt, že ani pri rokovaniach s opozičnými stranami sa neukázala sila, ktorá by dokázala presadiť predčasné parlamentné voľby. „Ako prezident by som v žiadnom prípade nepokrivil ústavu, a preto som dal právo menovať vládu tomu, kto mi doniesol dostatočný počet podpisov poslancov. A to bol Peter Pellegrini. Nemal som síce veľké očakávania, no realita sa ukázala byť ešte horšia, ako som si vtedy myslel,“ dodal Kiska.

Parlament dnes nevyslovil nedôveru premiérovi Petrovi Pellegrinimu, a tým aj jeho kabinetu. Za odvolanie hlasovalo 62, proti bolo 66 poslancov. Schôdza, na ktorej chcela opozícia odvolať predsedu vlády, sa začala v piatok o 13:00. Rozprava trvala viac ako desať hodín a skončila sa pred polnocou. Opozičným poslancom sa nepáči, ako sa predseda vlády postavil k odvolaniu dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom Kočnerom.

V parlamente počas vyslovovania nedôvery premiérovi podľa Borisa Kollára padli aj otázky, či on nie zodpovedný za to, že táto vláda nepadla. "Tak pán Kiska je potom zodpovedný za to, že táto vláda vznikla. Lebo, ak by ju nevymenoval, tak by bola úradnícka vláda a garantujem vám, že všetky politické strany by sa dali dokopy a urobili by predčasné parlamentné voľby. Keď už ide o toto, tak sa poďme baviť o tom, prečo pán Kiska vymenoval túto vládu,“ objasnil svoje stanovisko Kollár.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #Boris Kollár #Peter Pellegrini