V čom je tento rok situácia iná ako v roku 2016, keď VšZP mala problémy s 200-miliónovou stratou?
V roku 2016 mala VšZP problémy súvisiace s technickými rezervami a opravnými položkami v účtovníctve. Dnešná strata je ale tvorená výlučne nedostatočným financovaním zdravotných poisťovní. Preto dlhodobo hovoríme o potrebe dofinancovania. Je to nevyhnutné hneď z niekoľkých dôvodov – máme tu spomalenie ekonomiky, legislatívne zmeny, vyššie náklady na mzdy a prevádzku zdravotníckych zariadení a tiež historicky najnižšie platby za poistencov štátu.
Šetrí poisťovňa na prevádzke? Koľko sa tento rok podarilo usporiť?
Poisťovňa dlhodobo šetrí na nákladoch za prevádzku, ale opakujem – strata nie je spôsobená zlým hospodárením, ale reálne chýbajúcimi zdrojmi. To je podstatné. Náš pôvodný obchodno-finančný plán počítal s vyrovnaným rozpočtom a plánovali sme prebytok 400-tisíc eur. Upozorňovali sme na riziká, v obchodno-finančnom pláne sme ich aj vyčíslili. Realita potvrdila, že sme sa nemýlili. Šetríme hlavne doma, na prevádzke predpokladáme do konca roka úsporu cca 4,6 milióna eur.
Ak nedôjde k dofinancovaniu zdravotníctva, ako budete postupovať ďalej?
Požiadavky na dofinancovanie sú reálne a opodstatnené, verím, že štát ich naplní. Zoberte si napríklad, že 20 miliónov potrebujeme reálne len na financovanie dosahov sociálnych balíčkov alebo rekreačných poukazov. Tie náklady sme si nevymysleli my, ale štát, a ten by mal na ne poskytnúť aj zdroje.
Podarí sa vám uhradiť celú zdravotnú starostlivosť?
To je náš hlavný cieľ. V prípade, ak by k dofinancovaniu nedošlo, museli by sme donekonečna s poskytovateľmi rokovať o ich legislatívnych a rozvojových požiadavkách. Inak povedané – robili by sme všetko pre to, aby sa takáto situácia nedotkla poistencov.
Odsuniete modernizačné projekty?
Urobíme všetko pre to, aby sa to nestalo. Mimochodom – podstatná časť sumy, ktorú požadujeme, sú peniaze práve na zazmluvnenie a financovanie prevádzky nových, moderných prístrojov v nemocniciach. Jedna vec je ich zakúpiť a druhá financovať ich prevádzku. Tie prístroje sú určené pre pacientov, a tí sú tu teraz, a aj preto tie zdroje potrebujeme teraz.
Asociácia nemocníc má s VšZP zmluvy do konca októbra. Čím ich presvedčíte, aby nové dodatky podpísali?
My zastupujeme 70 % pacientov. Chcete počuť nejaký silnejší argument? VšZP je stabilný a spoľahlivý partner pre každého pacienta, ktorý to potrebuje, a pacienti to vedia. A vedia to aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.
Minister financií Ladislav Kamenický hovorí, že tento rok išla do zdravotníctva rekordná suma 5,2 mld., ktorá mala pokryť aj zvýšené legislatívne nároky a podľa jeho rezortu sú rezervy v zdravotníctve. Zdravotnícke organizácie v memorande, ku ktorému sa pripojila aj VšZP, tvrdia opak. Minister sa mýli?
Naše požiadavky sú opodstatnené. A nielen naše, ale celého sektora. To je holý fakt a môžeme sa k tomu kedykoľvek s pánom ministrom posadiť. Je otázne, aký pohľad máme na dofinancovanie. Či čisto ekonomický alebo aj medicínsky, na ktorý by sa nemalo zabúdať. Predstava, že si niekto – napríklad VšZP – vymýšľa nejaké umelé náklady, je, uznajte, v podstate nereálna. Pri tvorbe obchodno-finančného plánu zodpovedne počítame každé jedno euro.