Focus: Dve tretiny Slovákov nepovažujú právo ženy na potrat dieťaťa, ktorému už bije srdce, za správne

Dve tretiny Slovákov nepovažujú právo ženy na potrat dieťaťa, ktorému už bije srdce, za správne. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý si objednalo občianske združenie Atticum.

25.09.2019 10:01
debata (33)

Prieskum sa konal 11. až 17. septembra na vzorke 1 027 respondentov, ktorým bola položená otázka: „Považujete za správne alebo nesprávne, ak má tehotná žena právo ísť na potrat (umelé ukončenie tehotenstva) v prípade, že plodu už bije srdce?“. Informoval o tom Michal Považan zo združenia Atticum.

Potrat plodu, ktorému začalo byť srdce považuje podľa prieskumu za nesprávne 59,2 percenta opýtaných. Mať právo na potrat aj v takom prípade považuje za skôr správne alebo úplne správne 31,3 percenta respondentov. K otázke sa nevedelo vyjadriť 9,6 percenta opýtaných. Podľa Považana je zaujímavý aj pomer medzi tými, ktorí si myslia, že je určite správne, aby žena mala právo na potrat v prípade tlkotu srdca jej plodu a tými, ktorí to považujú za určite nesprávne (10,8% ku 28,3%).

Považan konštatuje, že problematika potratov je súčasťou verejnej debaty na Slovensku už minimálne 30 rokov. "Dokazuje to nielen tretí masový Národný pochod za život, ktorý sa uskutočnil v Bratislave 22. septembra, ale aj v súčasnosti štyri novely zákona o umelom prerušení tehotenstva v parlamente. Dnes, keď sa rokuje o návrhoch na sprísnenie interrupčného zákona, prieskum verejnej mienky dáva jednoznačné posolstvo, že Slováci sú za ochranu života omnoho viac, ako je súčasný stav pochádzajúci ešte z komunistických čias,“ myslí si Michal Považan z občianskeho združenia Atticum.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #Focus #interrupcie