SAV: Sociológovia nesúhlasia s predĺžením predvolebného moratória

Návrhy na predĺženie moratória na zverejňovanie prieskumov preferencií politických strán pred voľbami sú v rozpore s princípmi slobody slova, zvýhodňujú politické strany na úkor verejnosti a môžu povzbudiť sledovanosť manipulatívnych zdrojov informácií. Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) to uviedol v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

25.09.2019 15:50 , aktualizované: 19:57
debata (20)

V poslednom období sa viacerí politici vyslovili za predĺženie predvolebnej lehoty zákazu zverejňovania výsledkov prieskumov preferencií na 30 dní. S takýmito návrhmi sociológovia nesúhlasia, pričom už súčasnú právnu úpravu považujú za reštriktívnu. V stanovisku Sociologický ústav SAV pripomína, že okrem Slovenska sú v Európe len dve krajiny s moratóriom dlhším ako sedem dní, a to Taliansko – 14 dní a Čierna Hora – 15 dní.

Zákaz zverejňovania výsledkov výskumov pred voľbami podľa sociológov informačne znevýhodňuje verejnosť pred politickými stranami a inými záujmovými skupinami, ktoré môžu mať vďaka objednaným výskumom aktuálne informácie o volebných preferenciách a trendoch. Návrh na predĺženie zákazu prichádza v situácii, keď na Slovensku nie je dostatočná politická vôľa urobiť z výskumov verejnej mienky službu občanom podporovanú verejnými zdrojmi. Štátny Ústav pre výskum verejnej mienky pod Štatistickým úradom v roku 2009 zrušili s odôvodnením, že „politizuje úrad“.

Pre porovnanie, v Českej republike je z verejných zdrojov podporované Centrum pre výskum verejnej mienky, ktoré ako službu verejnosti pravidelne uverejňuje nielen prieskumy volebných preferencií, ale aj ďalšie prieskumy verejnej mienky týkajúcich sa aktuálnych politických otázok.

Sociologický ústav SAV namiesto predlžovania moratória navrhuje jeho skrátenie a zavedenie „alternatívnej regulácie“ zverejňovania predvolebných výskumov. „Zverejňovanie by mohlo byť podmienené členstvom výskumnej agentúry v renomovanom profesijnom združení a publikovaním základných metodologických parametrov výskumu. Samozrejmosťou by malo byť i zverejnenia zadávateľa výskumu,“ uzavreli sociológovia.

Hřích: Trend je moratórium skracovať

Václav Hřích, riaditeľ agentúry AKO, hovorí, že proti lepšej kontrole výskumných metód nenamietajú. Predlžovanie moratória by podľa neho nebolo v prospech občanov a voličov. „Už 20 rokov sa snažíme, aby sa kontrolovala metodológia, a my to aj robíme. Nemáme žiadny vplyv na ,neexistujúce internetové subjekty‘, ktoré si píšu, čo chcú, kedy chcú a kde chcú. Riešenie treba hľadať pri okrúhlom stole, kde sa štandardným legislatívnym procesom zavedie nejaký mechanizmus nezávislej kontroly," uviedol Hřích.

Predlžovanie moratória šéf AKO vníma s miernym znepokojením, pretože to považuje za upieranie práva na informácie občanom. "Vyspelé krajiny sveta idú opačným smerom, teda trend je moratórium skracovať. Dva týždne pred voľbami vrcholí kampaň a prebiehajú debaty kandidátov, ktoré dokážu veľa ovplyvniť,“ vysvetlil Hřích.

Súhlasí s ním sociológ Martin Slosiarik riaditeľ agentúry Focus, podľa ktorého by predĺženie moratória zvýhodnilo politikov pred občanmi. „Politici si aj v čase moratória môžu robiť prieskumy a upravovať podľa nich svoju stratégiu. Naopak, volič bude o takéto informácie obratý. Ani inšpirácia z iných krajín Európskej únie či sveta v tomto ohľade neobstojí, pretože všade sa moratórium skracuje. Poďme sa radšej baviť o subjektoch, ktoré sa objavia iba pred voľbami a nemajú ani v čase moratória problém vydať niečo ako prieskum s často šokujúcimi výsledkami. Môžeme sa baviť o tom, ako túto oblasť profesionalizovať, ale predlžovanie moratória nie je cesta,“ zdôraznil Slosiarik.

Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko navrhuje, aby sa prieskumy nezverejňovali 30 dní pred voľbami. Návrh zdôvodnil tým, že prieskumy sa na Slovensku kupujú. Predseda Smeru Robert Fico by moratórium na zverejňovanie prieskumov predĺžil až na 60 dní pred voľbami.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #SAV #moratórioum #Sociologický ústav SAV