Päť sýkorovcov odmieta účasť na vraždách, tvrdia, že sú nevinní

Päť členov zločineckého gangu sýkorovci na čele so svojím niekdajším šéfom Róbertom Lališom alias Kýblom odmieta obžalobu, ktorá im kladie za vinu účasť na starých vraždách, pokus o vraždu, všeobecné ohrozenie a nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami. Proces v utorok pokračoval, koná sa za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon trestu v Banskej Bystrici.

01.10.2019 16:16
debata

„Som nevinný,“ konštatovali pred senátom Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, obžalovaní Ivan Cupper, zvaný Vinco-Vincko, ktorý si odpykáva doživotný trest za staré mafiánske vraždy z rokov 1998 a 1999, takisto Alojz Kromka, prezývaný Lojzo Čistič, Ladislav Bališ (Dlhý Laco) a Juraj Havran.

Bývalý boss zločineckej skupiny, na doživotie odsúdený Róbert Lališ, ktorý žalobu považuje za nedôvodnú, vypovedať odmietol a na pojednávaní sa v utorok nezúčastnil. Rovnako ako ďalší dvaja obžalovaní – Jozef Roháč, ktorý dostal u nás doživotie a ktorý je vo väzení v Maďarsku, a ďalší vysokopostavený člen zločineckej skupiny Martin Bihári, prezývaný Rus. Obaja požiadali o konanie v neprítomnosti. V utorok odmietol vypovedať aj Juraj H. a požiadal, aby sa takisto pojednávalo v jeho neprítomnosti. Naopak, Alojz Kromka a Ladislav Bališ možnosť vypovedať využili.

Podľa Lojza Čističa bývalý boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák, ktorý si odpykáva doživotný trest a má ich v procese usvedčovať, je „kajúcnik, farizej, klamár a šmejd, ktorý zabíjal, zakopával a odrezával hlavy“. Dodal, že je mediálny exhibicionista, do médií vraj vypisuje ako verejne činná osoba.

„Keby sa v 90. rokoch dali robiť ‚selfíčka‘, tak tento kanibal by ich mal s každou obeťou s odrezanou hlavou a nebolo by treba žiadne dokazovanie,“ vypovedal Alojz Kromka.

Na otázky prokurátora odmietol odpovedať. Tvrdí, že skutok sa nestal tak, ako je v obžalobe. Senát zároveň požiadal, aby do trestného spisu založil knihu, v ktorej sa Černák vyjadruje k vražde východoslovenského bossa Róberta Holuba. Aj za ňu sú dnes súdení Róbert Lališ, Martin Bihári, Jozef Roháč, Alojz Kromka a Ladislav Bališ.

Na Holuba sa najprv strieľalo na pumpe v Košiciach 22. septembra 1997, následne v bratislavskom hoteli koncom septembra, napokon ho usmrtili v nemocnici na Kramároch 5. októbra 1997.

„Odmietam to, na skutku som sa nezúčastnil a nijako som nepomáhal,“ reagoval vo výpovedi Dlhý Laco. Podrobne opísal udalosti z košickej pumpy, kam mal prísť až po streľbe, a z Bratislavy, keď tiež pri streľbe nebol.

Zo spoluobžalovaných pozná iba Alojza Kromku. Nikdy vraj žiadne informácie o Holubovi nedával a vylúčil, že by vedel o pláne zavraždiť ho. Dostal 23 rokov väzenia za iné skutky, ktoré vraj nespáchal.

debata chyba
Viac na túto tému: #sýkorovci
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy