O odchode z poslaneckého klubu SaS uvažuje minimálne osem poslancov, vyhlásila Blahová

O odchode z poslaneckého klubu opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) uvažuje najmenej osem poslancov. Uviedla to dnes predsedníčka klubu Natália Blahová. Víkendový kongres strany rozhodol, že viacerí predstavitelia straníckej platformy Demokratické jadro SaS nebudú na kandidátke do budúcoročných parlamentných volieb. Zároveň schválil vylúčenie Blahovej zo strany.

, 07.10.2019 13:12, aktualizované: 19:47
SAS / Nominačný kongres strany Foto: ,
Uprostred predseda strany SaS Richard Sulík počas tlačovej konferencie po skončení Nominačného kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) v hoteli Družba v Demänovskej Doline. 5. október 2019.
debata (59)

„O odchode z klubu uvažuje minimálne osem ľudí,“ povedala Blahová. Konkrétne menovala okrem nej Ľubomíra Galka, Janu Kiššovú, Jozefa Rajtára, Vladimíra Slobodu, Renátu Kaščákovú, Radoslava Pavelku a Miroslava Ivana. „Stretnutie v klube bude v stredu. Uvidíme ako ďalej. Očakávam náročnú diskusiu,“ dodala.

Poslanec za SaS Jakub Nedoba na svojom facebookovom profile oznámil, že stiahol svoju kandidatúru za stranu do budúcoročných parlamentných volieb. „Kongres bol vybičovaný, ale neuralgickým bodom sa pre mňa stalo vylúčenie Natálie Blahovej zo strany. Ako nestraník som sa neprikláňal na ani jednu stranu, chyby sa urobili tam i tam. Ale vyhodenie predsedníčky poslaneckého klubu za taký pseudodôvod je absolútne neospravedlni­teľné,“ objasnil dôvody stiahnutia svojej kandidatúry Nedoba.

Nominačný kongres SaS v sobotu schválil návrh kandidátky predsedu Richarda Sulíka. Predseda predstaviteľov demokratického jadra v sobotu opakovane vyzval, aby odišli zo strany. Blahová napriek vylúčeniu pre údajné poškodzovanie dobrého mena strany nestráca funkciu predsedníčky poslaneckého klubu. Zvolili si ju poslanci a len oni ju môžu aj odvolať.

Platformu s názvom Demokratické jadro SaS založila skupina ľudí, ktorá sa odmietla zúčastniť 7. septembra na mimoriadnom kongrese SaS vo Zvolene, kde sa Sulík nechal opätovne zvoliť za predsedu. Odôvodňovali to nesúhlasom so spôsobom, akým ho predseda zvolal.

Kongres sa nekonal, Galko a Rajtár neprišli

Predseda Sulík a jeho kritici sa nezišli na plánovanom zasadnutí republikovej rady. Skupinka z Demokratického jadra sa nezúčastnila a rada nebola uznášaniaschopná. Potvrdila to hovorkyňa predsedu strany Richarda Sulíka Katarína Svrčeková.

„Richard Sulík bol pripravený na konštruktívne rokovanie,“ povedala Svrčeková. Členovia Ľubomír Galko a Jozef Rajtár pre TASR uviedli, že sa nezúčastnili, pretože po udalostiach na kongrese potrebujú popremýšľať o svojej politickej budúcnosti.

„Zrejme každý mal nejaké iné dôvody,“ komentoval absencie Galko s tým, že on sa ospravedlnil, aby sa „trošku vydýchal“ a „nejaké veci si premyslel“. Otázku o svojej budúcnosti necháva otvorenú. „Behom pár dní budeme informovať, čo sa bude diať,“ avizoval.

Rajtár sa rozhodol nezúčastniť sa rady na základe „mimoriadnych okolností“ a predovšetkým výsledkov zjazdu, kde nechal Richard Sulík podľa neho vyhodiť Natáliu Blahovú zo strany aj republikovej rady. Povedal, že vzhľadom na okolnosti potreboval premýšľať o svojej politickej budúcnosti, a preto nebol pripravený prísť na republikovú radu. „Nejde sa tváriť, že sa nič nedeje,“ zdôvodnil.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #poslanci #SaS #poslanecký klub #Natália Blahová #odchod zo strany
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy