0

Na dofinancovanie zdravotníctva pôjde 90 miliónov eur

08.10.2019 08:43, aktualizované: 10:01
pacient, nemocnica, noha, obväz, zlomenina,...
Ilustračné foto. Autor:

Rezorty zdravotníctva a financií sa dohodli na dofinancovaní zdravotníctva vo výške 90 miliónov eur, informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ministerstvo zdravotníctva zároveň pripravilo memorandum, ktoré sa aktuálne podpisuje medzi dotknutými stranami.

„Obsahom je, že dofinancovaná suma získaná zvýšením percenta za poistencov štátu sa použije výhradne na úhradu poskytovania zdravotnej starostlivosti s dodržaním zachovania sociálneho zmieru,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Memorandum podpisujú všetky tri zdravotné poisťovne, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia štátnych nemocníc, ako aj zástupcovia poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti, Asociácia laboratórií, Združenia záchranných a dopravných zdravotných služieb SR a Asociácie dopravnej zdravotnej služby.

Zvýšenie percenta za poistencov štátu by mali schváliť poslanci NR SR na októbrovej schôdzi. Narásť v novembri a decembri by malo na päť percent.

„Na základe memoranda uvoľníme do konca tohto roka dohodnutých 90 miliónov eur na dofinancovanie zdravotníctva. Som rád, že po týždňoch rokovaní sa táto téma uzavrela. Na podpise memoranda som trval, pretože nechcem, aby sa téma zdravotníctva zneužívala pred voľbami,“ uzavrel minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Podľa rezortu financií je dohodnutá suma výsledkom rokovaní a sú v nej zohľadnené všetky reálne požiadavky a zároveň možnosti rozpočtu verejnej správy. MF SR tvrdí, že rozpočet zároveň predstavuje opatrenia na zefektívnenie využívania verejných zdrojov a vytvára priestor na investície do zlepšenia výsledkov zdravotnej starostlivosti, vrátane zohľadnenia potrieb ako starnutie populácie a dofinancovanie sektora.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #podfinancovanie zdravotníctva #ministerstvo zdravotníctva