Elektronický občiansky preukaz bude použiteľný v štátoch EÚ

08.10.2019 10:41

Elektronický občiansky preukaz budú môcť občania používať vo viacerých členských štátoch Európskej únie (EÚ). Informovali o tom z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

Podľa rezortu vnútra schválila Európska komisia notifikáciu slovenskej schémy elektronickej identifikácie v najvyššej úrovni zabezpečenia, čo má znamenať povinnosť všetkých členských štátov EÚ uznávať slovenské elektronické občianske preukazy a elektronické povolenia na pobyt cudzinca.

„Občania SR a cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku budú môcť vybavovať agendu v zahraničí z pohodlia domova cez internet. Elektronický občiansky preukaz /eID karta/ a povolenie na pobyt cudzinca /eDoPP karta/ sú teda uznanými prostriedkami bezpečnej elektronickej komunikácie aj pre verejné e-služby iných štátov,“ uviedla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Slovensko má byť 12. štátom EÚ, ktorý absolvoval notifikačný proces, čím sa pripojil ku krajinám, ako Nemecko, Taliansko, Chorvátsko, Estónsko, Španielsko, Luxembursko, Belgicko, Portugalsko, Veľká Británia, Česká republika a Holandsko. Rezort vnútra taktiež avizuje prípravu e-Governmentu na to, aby mohli cudzinci používať slovenské elektronické služby.

Slovensko začalo proces v apríli tohto roka sprístupnením dokumentácie ostatným členským štátom. „Hodnotenie koordinovalo Dánsko a aktívne sa doň zapojili experti z Francúzska, Nemecka, Talianska, Slovinska a Maďarska. Zaujímali sa o postupy pri prijímaní a vydávaní našich elektronických dokladov, o ich bezpečnostné prvky, kryptografické algoritmy či samotný mechanizmus prihlasovania,“ uviedla Saková. Na základe záverečnej správy z tohto hodnotenia všetky členské štáty odsúhlasili slovenskú identifikačnú schému na najvyššej úrovni zabezpečenia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ministerstvo vnútra #eID
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku