Zdravotnícky výbor NR SR žiada Kalavskú o zrušenie tendra na záchranky

Výbor Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo počas stredajšieho zasadnutia vyzval ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru), aby "podnikla kroky" na zastavenie výberového konania na zdravotnú záchrannú službu.

09.10.2019 12:09 , aktualizované: 12:23
Andrea Kalavská Foto: ,
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
debata (2)

„Žiadame pani ministerku, aby vytvorila právne kroky na to, aby sa vyhlásil nový tender,“ vyzval predseda výboru Štefan Zelník (SNS) s dôvetkom, aby sa starý tender zrušil. Podľa poslancov totiž tender vyvoláva pochybnosti nielen laickej, ale aj odbornej verejnosti.

Ministerka okamžite reagovala, že aktuálne problém rieši a na najbližšie zasadnutie zdravotníckeho výboru, avizované na budúci utorok (15. 10.), príde „s nejakými krokmi“.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE – Life Star Emergency.

Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Predseda ÚDZS Tomáš Haško zaujatosť členov komisie odmieta. Trvá na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Ministerstvo zdravotníctva podalo v prípade podnet, ktorým sa aktuálne zaoberá Národná kriminálna agentúra. Haško sa po kauze výberového konania na licencie pre záchranky svojej funkcie vzdal. V pondelok o tom informoval listom aj predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer). Odvolanie šéfa ÚDZS navrhla v piatok (4. 10.) vláde Kalavská.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #tender #záchranky #parlamentný zdravotnícky výbor #Andrea Kalavská