Na internete sa objavila nahrávka Gorily. Vypočujte si jej časť

Gorila sa vrátila. Anonymný odosielateľ poslal médiám 39-hodinový audiozáznam, ktorý má kopírovať prepis odposluchov z bytu na bratislavskej Vazovovej ulici známy ako Gorila. Prepis prenikol do médií v decembri 2011, po rokoch sa k nemu včera objavil aj zvuk. Či ide o autentický záznam, zatiaľ polícia nepotvrdila. Nahrávku Gorily mali nájsť minulý rok policajti počas zásahu v dome podnikateľa Mariana Kočnera, obvineného z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

16.10.2019 10:58 , aktualizované: 20:04
debata (840)

VYPOČUJTE SI: Zvukový záznam Gorily dostali viaceré redakcie. Pravosť záznamu doteraz nikto nepotvrdil. Nie je potvrdené ani to, o aké osoby v ňom ide. Zverejňujeme vybrané časti daného záznamu v rámci slobody tlače.

Video

Polícia nepotvrdila, či audio, ktoré sa dostalo do médií, je identické s tým, ktoré našli u Kočnera. Finančná skupina Penta už pripravuje trestné oznámenie. Na zázname má byť bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek, majú tam byť spomínané viaceré transakcie za Dzurindovej vlády a v závere záznamu má byť aj Robert Fico, ako vtedajší opozičný politik.

Nahrávka bola v stredu dostupná na webe, pod ktorým je podpísaná skupina Anonymos, niekoľko hodín. Jej časti, ktoré stihol denník Pravda preveriť, korešpondovali so spisom Gorila.

Penta pravosť nahrávky spochybňuje

„Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané. Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti, a preto podávame trestné oznámenie,“ uviedla Penta v stanovisku. Tvrdí, že s nahrávkami, ktoré sa v týchto dňoch objavujú na verejnosti, je s najväčšou pravdepodobnosťou manipulované a považuje ich za nedôveryhodné. Penta od začiatku spochybňuje pravosť nahrávky. Nebude sa k nim vyjadrovať, reagovať bude len na oficiálne vyšetrovanie.

„Žiadame, aby v záujme dôveryhodnosti zverejnili príslušné orgány v plnom znení tzv. znalecký posudok k nahrávkam, o ktorom médiám hovoril bývalý vyšetrovateľ Lukáš Kyselica. Máme zásadné pochybnosti o tom, že by uvedený znalecký posudok mohol presvedčivo vyvrátiť podozrenia, že dané nahrávky nie sú upravovaným či inak manipulovaným materiálom,“ tvrdí Penta.

Podotýka, že pri dnešných technologických možnostiach sa nedá vylúčiť prakticky žiadna možnosť výroby a účelovej úpravy akýchkoľvek zvukových záznamov. „Zvlášť, ak je zjavné, že s takýmito záznamami manipulujú nezákonne rôzne osoby s pochybnými motívmi,“ poznamenala finančná skupina.

V prípade kauzy Gorila a jej vyšetrovaniu uvádza, že verejný záujem spočíva v tom, aby sa vyšetrovaním zistilo, či napríklad skupina Penta používala pred viac ako 14 rokmi nezákonné metódy na presadzovanie svojich záujmov a či svojou činnosťou spôsobila finančnú ujmu slovenským daňovým poplatníkom. "K tomuto sme počas uplynulých ôsmich rokov poskytli množstvo informácií, všetky sú v koncentrovanej podobe zverejnené na webe kauzagorila.sk.

Z týchto informácií a aj zo samotného vyšetrovania jasne vyplýva, že neexistuje žiadna transakcia, kde by Penta pripravila slovenských daňových poplatníkov čo len o korunu," deklaruje Penta. Pripomína, že vyšetrovací tím má a mal dostatok kapacít a zdrojov, aby všetky transakcie spomínané v spisoch Gorila preskúmal a vyvodil z toho dôsledky.

„Ústavný súd označil údajnú akciu SIS, ktorá vystupuje pod názvom Gorila, za nezákonnú. Z rozhodnutia Ústavného súdu z novembra 2012 jasne vyplýva, že akýkoľvek štátny orgán, ktorý by disponoval nahrávkami z tohto údajného odpočúvania, je povinný ich zničiť,“ tvrdí Penta.

Z rozhodnutia Ústavného súdu SR je podľa skupiny zrejmé, že orgány, ktoré mali realizovať odpočúvanie bytu na Vazovovej, klamali samotný súd a vymýšľali si zdôvodnenie odpočúvania, ako aj samotné osoby, ktoré mali odpočúvať. „Toto je samo o sebe trestný čin, a nie dôveryhodný podklad pre trestné konanie,“ poznamenala finančná skupina.

Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011. Obsah spisu vyvolal vlnu nevôle, ktorá sa prejavila vo forme protestov a kritiky voči osobám a finančnej skupine spomínanej na stránkach dokumentu. Orgány činné v trestnom konaní v minulosti informovali, že zadovážené dôkazy napriek svojmu rozsahu zatiaľ neumožňujú vyšetrovateľom, aby vzniesli obvinenie voči konkrétnej osobe.

Spis Gorila má zachytávať rozhovor s politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. V zverej­nených textoch vystupujú vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek, šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková, ale aj Robert Fico ako vtedajší opozičný politik. Gorila však spomína najmä privatizácie a rôzne obchody za Dzurindovej vlády.

Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana Kočnera. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.

Čo na to hovoria Fico, Beblavý či Matovič

K zverejneniu údajného záznamu Gorila došlo len dva dni po tom, ako bol zverejnený iný záznam a to údajný rozhovor z roku 2014 medzi vtedajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a šéfom Penty. Kočner mal v ňom Trnkovi vyčítať, že bol vydierať šéfa Penty s nahrávkou z kauzy Gorila. Kočner vysvetľuje, že predtým mal od šéfa Penty mal za Gorilu zinkasovať milión eur a sľúbil mu, že to bola jediná kópia. Šéf Penty sa aj týchto zverejnených informácií dištancoval. Kauzy vyvolali politickú prestrelku medzi koalíciou a opozíciou.

VIDEO: Pozrite si, čo za posledné dva dni ku kauze Gorila a údajnej nahrávke rozhovoru Mariana Kočnera s niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom povedali Robert Fico (Smer), Miroslav Beblavý (Spolu), Igor Matovič (OĽaNO), Richard Sulík (SaS) a Boris Kollár (Sme rodina).

Video

Kováčik: Autenticitu Gorily môže potvrdiť len SIS

To, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávka Gorily, môže povedať len Slovenská informačná služba (SIS). Povedal to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v pléne Národnej rady (NR) SR v diskusii k Správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za rok 2018.

„Stále sa tu bavíme o nejakej nahrávke Gorily, tu ale nikto nepovedal, že toto je nahrávka Gorily. To môže povedať iba SIS,“ skonštatoval. Ak by to tak bolo, musí sa však podľa jeho slov odovzdať SIS v zmysle rozhodnutí Ústavného súdu. Pri riešení kauzy musí podľa svojich slov počkať na určenie nového šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila.

Informácie, ktoré doteraz získal od bývalého vyšetrovateľa Gorily Lukáša Kyselicu, podľa neho hovoria, že nahrávka by mala byť takmer totožná so zverejneným prepisom. Deklaroval, že všetkými informáciami sa bude ÚŠP zaoberať a aj sa dlhodobo zaoberá.

© Autorské práva vyhradené

840 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza Gorila #spis Gorila