Pri previerkach Jankovskej mala NBÚ hodnotenie od SIS

17.10.2019 16:37
vybor sis, safarik
Šéf Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik. Autor: ,

Slovenská informačná služba (SIS) poskytla Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) pripomienky týkajúce sa bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej pri poslednom otvorení jej bezpečnostnej previerky v roku 2019. Či tak urobila aj predtým, pri udelení a prvých opakovaných otvoreniach Jankovskej bezpečnostnej previerky, šéf tajných Anton Šafárik nekonkretizoval.

"SIS má mať informácie o osobách a prostredí, v ktorom sa deje trestná činnosť. Nejaké materiály sme mali, ale či a ako boli postúpené, to nechám na posúdení kompetentných, povedal Šafárik.

Hovoril len o tom, že SIS dala NBÚ hodnotenie. Odpovedi na otázku, či išlo o pozitívne hodnotenie sa Šafárik vyhol. "Opýtajte sa NBÚ, odkázal novinárom a zopakoval, že v roku 2019 adresovala SIS pripomienky pri poslednom otvorení bezpečnostnej previerky. Tie sú vzhľadom na to, že sama Jankovská stiahla súhlas s preverovaním a previerkou už nedisponuje, podľa Šafárika irelevantné.

Predseda osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti NBÚ, nezaradený poslanec Ľubomír Galko v stredu (16. 10.) informoval, že polícia v predchádzajúcich rokoch neuviedla NBÚ informácie o závažných podozreniach a bezpečnostných rizikách, ktoré sa týkali sudkyne Moniky Jankovskej, ani pri opakovaných otvoreniach jej bezpečnostnej previerky. Polícia mala podľa Galka až pri poslednom otvorení bezpečnostnej previerky, po medializovaní údajnej komunikácie Jankovskej s obvineným Marianom Kočnerom, poslať NBÚ „niekoľko závažných bezpečnostných informácií“, ktoré sa majú týkať viac ako desiatich prípadov od roku 2012, medzi nimi i podozrení na závažné trestné činy. Galko je presvedčený, že išlo o zlyhanie jedného či viacerých orgánov. Zistenie výboru postúpi Generálnej prokuratúre (GP) SR.

Polícia sa zatiaľ k záverom výboru nevyjadruje. „Relevantné stanovisko budeme môcť zaujať, až keď sa s ním oboznámime,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SIS #NBÚ #Monika Jankovská
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku