Pri previerkach Jankovskej mala NBÚ hodnotenie od SIS

Slovenská informačná služba (SIS) poskytla Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) pripomienky týkajúce sa bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej pri poslednom otvorení jej bezpečnostnej previerky v roku 2019. Či tak urobila aj predtým, pri udelení a prvých opakovaných otvoreniach Jankovskej bezpečnostnej previerky, šéf tajných Anton Šafárik nekonkretizoval.

17.10.2019 16:37
vybor sis, safarik Foto: ,
Šéf Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik.
debata

"SIS má mať informácie o osobách a prostredí, v ktorom sa deje trestná činnosť. Nejaké materiály sme mali, ale či a ako boli postúpené, to nechám na posúdení kompetentných, povedal Šafárik.

Hovoril len o tom, že SIS dala NBÚ hodnotenie. Odpovedi na otázku, či išlo o pozitívne hodnotenie sa Šafárik vyhol. "Opýtajte sa NBÚ, odkázal novinárom a zopakoval, že v roku 2019 adresovala SIS pripomienky pri poslednom otvorení bezpečnostnej previerky. Tie sú vzhľadom na to, že sama Jankovská stiahla súhlas s preverovaním a previerkou už nedisponuje, podľa Šafárika irelevantné.

Predseda osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti NBÚ, nezaradený poslanec Ľubomír Galko v stredu (16. 10.) informoval, že polícia v predchádzajúcich rokoch neuviedla NBÚ informácie o závažných podozreniach a bezpečnostných rizikách, ktoré sa týkali sudkyne Moniky Jankovskej, ani pri opakovaných otvoreniach jej bezpečnostnej previerky. Polícia mala podľa Galka až pri poslednom otvorení bezpečnostnej previerky, po medializovaní údajnej komunikácie Jankovskej s obvineným Marianom Kočnerom, poslať NBÚ „niekoľko závažných bezpečnostných informácií“, ktoré sa majú týkať viac ako desiatich prípadov od roku 2012, medzi nimi i podozrení na závažné trestné činy. Galko je presvedčený, že išlo o zlyhanie jedného či viacerých orgánov. Zistenie výboru postúpi Generálnej prokuratúre (GP) SR.

Polícia sa zatiaľ k záverom výboru nevyjadruje. „Relevantné stanovisko budeme môcť zaujať, až keď sa s ním oboznámime,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Monika Jankovská #NBÚ
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy