Disciplinárny senát dočasne pozastavil sudkyni Jankovskej výkon funkcie

Disciplinárny senát dočasne pozastavil v stredu sudkyni Krajského súdu v Bratislave Monike Jankovskej výkon funkcie. Senát tak urobil po zverejnení údajnej komunikácie medzi Jankovskou a Kočnerom, na ktorého podal prokurátor obžalobu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Potvrdila to hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

23.10.2019 15:03 , aktualizované: 21:16
debata (121)

Podnet na Jankovskú podal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Dôvodom podania návrhu na disciplinárne konanie voči Jankovskej bolo porušenie povinnosti sudcu spĺňať predpoklady sudcovskej spôsobilosti, a to po celý čas trvania funkcie. „Minister spravodlivosti má za to, že predmetný disciplinárny návrh nie je v rozpore s prípadným trestným konaním. Prípadné trestné konanie by sa mohlo vzťahovať na iné skutky sudkyne,“ spresnil rezort spravodlivosti.

Jankovská bola ešte donedávna štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti. Z funkcie odišla po tom, ako sa objavili informácie o jej kontaktoch s Marianom Kočnerom. Z údajnej komunikácie vyplýva, že mali ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom. Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Marian Kočner a Pavol Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská však autenticitu tejto komunikácie odmieta.

Prípad preveruje v súčasnosti polícia, ktorá zriadila špecializovaný vyšetrovací tím s názvom Hmla.

Gál rozhodnutie senátu víta

Minister spravodlivosti Gál víta rozhodnutie disciplinárneho senátu, ktorý dočasne pozastavil výkon funkcie sudkyne Jankovskej. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.

„Návrh na disciplinárne konanie som podal ako jediný z oprávnených osôb. Som rád, že už dnes máme prvé rozhodnutie. Verím, že podobne aj ďalšie moje snahy – či už disciplinárne, alebo legislatívne, pomôžu k očiste súdnictva, ktoré to aktuálne mimoriadne potrebuje,“ uviedol Gál.

„Predmetný disciplinárny návrh nebol v rozpore s prípadným trestným konaním. Prípadné trestné konanie by sa mohlo vzťahovať na iné skutky sudkyne,“ povedal šéf rezortu.

Už predtým však minister naznačil, že dôvodom podnetu na disciplinárne konanie bolo Jankovskej klamstvo. Podľa Gála totiž Jankovská klamala, keď tvrdila, že nebola vo vile advokáta Radomíra Bžána v Chorvátsku. Pritom samotný Bžán potvrdil,že v Chorvátsku bola.

Jankovskej plat bol zrejme vyšší, ako priznala

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská dostala podľa portálu aktuality.sk odstupné vo výške 9 117 eur. Okrem toho bývalá dostala od roku 2012 odmeny vo výške asi 23 000 eur. Podľa majetkového priznania by mala zarábať približne 2 250 eur, no v tom prípade by dostala odstupné len okolo 7 000 eur, keďže výška odstupného štátneho zamestnanca predstavuje trojnásobok funkčného platu. Jankovská tak pravdepodobne zarábala viac.

Aktuality.sk ďalej píšu, že od roku 2012 si Jankovská prilepšila na odmenách o zhruba 23 000 eur. V rokoch 2012 až 2014, keď bol minister spravodlivosti Tomáš Borec, odmenu nedostala. Inak jej každoročne vyplácali odmeny vo výške asi 4 400 eur okrem roku 2013, keď dostala 2 235 eur. Odmeny jej podpísala aj bývalá ministerka Lucia Žitňanská. Naposledy získala Jankovská odmenu tento rok, a to 3 000 eur.

© Autorské práva vyhradené

121 debata chyba
Viac na túto tému: #Gábor Gál #odstupné #Marian Kočner #Monika Jankovská