Lekárom by mohla pribudnúť povinnosť zobraziť žene, ktorá plánuje potrat, obraz embrya

Zabezpečiť informovanosť žien o vývoji ich tehotenstva pred vykonaním interrupcie, ako aj zakázať ponúkanie interrupcie prostredníctvom reklám by mohla nová legislatíva, ktorú v pondelok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

, 28.10.2019 12:29
debata (12)

Zmeny prináša novela zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú predložili poslankyne Eva Smolíková, Magdaléna Kuciaňová a Eva Antošová (všetky SNS).

Podľa novely by sa mal obrazový záznam zo sonografického vyšetrenia povinne zakotviť medzi informácie poskytované pri umelom prerušení tehotenstva. Ženám by tak malo byť umožnené vidieť obraz embrya alebo plodu, ako aj počuť tlkot jeho srdca. „Sonografické vyšetrenie, ako aj odovzdanie výtlačku záznamu zo sonografického vyšetrenia bude pre ženu bezplatné,“ píše sa v návrhu novely.

Návrhom by sa tiež zakázali reklamy umelého prerušenia tehotenstva, za porušenie zákazu by hrozila pokuta vo výške 66 400 eur.

Poslankyne chcú vylúčiť z dovolenej reklamy umelé prerušenie tehotenstva pri zdravotníckych pracovníkoch a poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. „Cieľom návrhu je tiež zabrániť tomu, aby slovenskí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti promovali potrat v zahraničí a podporovali tak potratovú turistiku na Slovensko,“ skonštatovali poslankyne v návrhu.

Zmeny by v prípade schválenia novely mali byť účinné od 1. marca 2020.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #interrupcie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy