Tretia novela antibyrokratického zákona zruší osem ďalších potvrdení

Do tretej novely zákona proti byrokracii Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) navrhol zrušiť predkladanie ďalších ôsmich potvrdení, ktoré ľuďom ušetria viac ako 18,4 milióna eur za rok. Oznámil to na brífingu vicepremiér Richard Raši (Smer). Návrh novely by mala podľa neho do konca roku 2019 schváliť vláda, budúci rok by ho mal prerokovať nový parlament a novely by mala byť účinná od 1. novembra 2020.

31.10.2019 11:15
debata (4)

Video: Podpredseda vlády Richard Raši informuje o návrhu novely, ktorou by pre občanov a podnikateľov odpadlo predkladanie ôsmich potvrdení na úradoch.

V rámci ďalšej novely zákona proti byrokracii, ktorá je do 5. novembra 2019 v medzire­zortnom pripomienkovom konaní, plánuje úrad vicepremiéra Rašiho zrušiť predkladanie ôsmich výpisov a potvrdení – kópiu rodného, sobášneho a úmrtného listu, potvrdenie o pobyte, potvrdenie o pridelí IČO, potvrdenie, že hospodársky subjekt nie je v reštruktura­lizácii, v konkurze, v likvidácii a nie je na neho vyhlásený konkurz, potvrdenie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania a výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat, tzv. registra fariem.

„Občania na Slovensku za rok predložia úradom 1,5 milióna kópií rodných listov, 112.000 kópií sobášnych listov, 87 400 kópií úmrtných listov a podnikatelia 40 000 potvrdení, že hospodársky subjekt nie je v reštruktura­lizácii, konkurze ani v likvidácii. Početnosť týchto výpisov a častá frekvencia ich vyžadovania zo strany úradov bola dôvodom, pre ktorý sme ich zaradili do ďalšej novely zákona,“ priblížil Raši.

Prínos pocítia podľa neho aj podnikatelia, najmä v oblasti verejného obstarávania. Potvrdenie o pridelení IČO a potvrdenie, že hospodársky subjekt nie je v reštruktura­lizácii, v konkurze, v likvidácii a nie je na neho vyhlásený konkurz, boli posledné potvrdenia, pri ktorých odstránenie povinnosti predkladať ich v papierovej podobe odbremení podnikateľov. Pri verejných obstarávaniach tak nebudú musieť predkladať bežné potvrdenia, ktoré štandardne predkladali.

„Som rád, že sa nám darí systematicky znižovať byrokraciu na Slovensku a nerobiť viac z ľudí robiť poštárov medzi úradmi. Aj preto sme pripravili ďalšiu novelu zákona s cieľom pokračovať v znižovaní administratívnej záťaže občanov a podnikateľov,“ povedal Raši.

Za posledných trinásť mesiacov si podľa neho úradníci sami získali takmer 500 000 výpisov. Občanom tak ušetrili na správnych poplatkoch aj čase 7 285 241 eur.

Prvá vlna boja proti byrokracii spustená v septembri minulého roka odbremenila podľa Rašiho ľudí od nosenia papierových výpisov zo štyroch registrov. V rámci druhej vlny úrad vicepremiéra už odstránil dokladovanie ďalších výpisov a potvrdení. Technologické riešenie spustené cez portál OverSi bolo podľa Rašiho pozitívne hodnotené odbornou a laickou verejnosťou a získalo viaceré ocenenia, ako ITAPA či IT GALA.

Dodal, že medzi zrušenými potvrdeniami, ktoré už rodičia a žiaci nemusia dokladovať v papierovej podobe, patrí aj potvrdenie o návšteve školy. Úrady si potvrdenie vedia stiahnuť cez portál OverSi alebo priamou integráciou systémov. Komerčné subjekty ako dopravcovia, ŽSSK, banky či telekomunikační operátori môžu na overenie statusu študenta použiť portál www.potvrdenieonavsteveskoly.sk. Portál už je v pilotnej prevádzke a v ostrej bude od 1. novembra 2019. Napojený je na rezortný informačný systém Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a zadaním rodného čísla anonymizovaným spôsobom overí, či žiak/študent je študentom denného štúdia na slovenskej strednej alebo vysokej škole.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #richard raši #antibyrokratický balíček
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy