Pojednávanie so šéfredaktorom časopisu Zem a Vek sa začne v decembri

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na 11. decembra hlavné pojednávanie so šéfredaktorom časopisu Zem a Vek Tiborom Eliotom Rostasom. Ten čelí obžalobe pre rozširovanie extrémistických materiálov a hanobenie národa, rasy a presvedčenia a prečinu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Dôvodom je článok „Klin Židov medzi Slovanmi“ zverejnený ešte v máji 2017.

07.11.2019 12:42

V článku Tibor Eliot Rostas uvádzal citácie na adresu židov, ktoré pripisuje historickým osobnostiam ako Matej Bel, Andrej Kmeť, Jozef Miloslav Hurban alebo Svetozár Hurban Vajanský.

„To, čo nájdeme v historických spisoch od najväčších slovenských dejateľov, by si dnes bez sociálnej a mediálnej smrti nemohol dovoliť napísať nikto. Ba dokonca zákony, ktorým sme dovolili, aby nad nami vládli, by nás priviedli až k samotnému vylúčeniu zo spoločnosti,“ napísal napríklad v článku.

Pre údajný protižidovský status na sociálnej sieti bol v minulosti súdený poslanec parlamentu za Ľudovú stranu naše Slovensko Stanislav Mizík. V statuse sa okrem iného uvádzalo „Z histórie vieme, že slovenskí velikáni ako Ľudovít Štúr, Michal Miloslav Hodža, Jozef Holuby, Jozef Miloslav Hurban, Svetozár Hurban Vajanský mali negatívny vzťah k Židom kvôli ožobračovaniu slovenského národa – úžerníctvu a tiež aj kvôli náboženským otázkam“.

Špecializovaný trestný súd ho však spod obžaloby oslobodil s tým, že nie je možné dokázať, že status napísal on. Oslobodzujúci rozsudok potvrdil aj Najvyšší súd SR.

chyba
Viac na túto tému: #extrémizmus #pojednávanie #Zem a Vek