Čaputová kritizovala dezinformačné weby, podľa nej podnecujú chorých ľudí k činom

Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj. Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová na otvorení konferencie Pravda, lož, a sloboda slova: 30 rokov po páde totality. Kritizovala tiež dezinformačné weby. Podľa prezidentky by mali niesť zodpovednosť za obsah, ktorý šíria.

14.11.2019 10:50
Zuzana Čaputová Foto: ,
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
debata (299)

„Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj. Lebo pri snahe o pravdu sa držíme limitovaného priestoru faktov, a ten je vždy užší ako nekonečný priestor klamstva, ktorý nie je viazaný na nič, na žiadne zábrany. Pravda nám dáva slobodu. Zároveň nás ale neuchráni stretnutiu s krutou nepravdou a klamstvom. S vedomým a účelovým klamstvom, ktoré nevieme ovplyvniť,“ poznamenala.

„Pre demokraciu je životne nevyhnutné, aby sa v nej mohli slobodne šíriť informácie, myšlienky a názory. Sloboda slova, sloboda prejavu zabezpečuje, že verejnosť dostane k dispozícii všetky nevyhnutné informácie, aby mohla vzniknúť široká diskusia o veciach verejného záujmu,“ povedala prezidentka na začiatku svojho prejavu. Poďakovala sa novinárom za to, čo robili „v záujme toho, aby verejnosť bola informovaná. A to aj o veciach, o ktorých mnohí nechceli a nechcú nič vedieť“. Deinformačné weby, naopak, ostro odsúdila. „Informácie a slová, ktoré šíria, sú namierené na veľmi nízke pudy a iniciujú chorých, labilných alebo frustrovaných ľudí k činom,“ povedala.

Na konferencii Pravda, lož, a sloboda slova: 30 rokov po páde totality, ktorú otvorila prezidentka, sa dnes zúčastnia aj bývalá premiérka Iveta Radičová, predseda ústavného súdu Ivan Fiačan alebo šéfredaktori médií Peter Bárdy, Beata Balogová, či Matúš Kostolný.

299 debata chyba
Viac na túto tému: #dezinformačné weby #Zuzana Čaputová