Prokurátor vidí obštrukcie, Ruska chce dostať za mreže

Obžalovaný Pavol Rusko opätovne neprišiel na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) následne prerušil hlavné pojednávanie do 2. decembra.

18.11.2019 09:38, aktualizované: 17:13
debata (122)

VIDEO: Prokurátor Ján Šanta sa vyjadruje k preloženiu hlavného pojednávania kriticky. Pozrite si jeho vyjadrenie vo videu.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil hlavné pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti do 2. decembra. Urobil tak po tom, čo obžalovaný Pavol Rusko neprišiel na pojednávanie s odvolaním sa na zdravotné dôvody. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta navrhol pre obštrukcie väzobné stíhanie obžalovaného. Obhajca Michal Mandzák to odmieta a pripomína, že ide o prvé ospravedlnenie v tomto konaní. Lekár Peter Lipták, ktorý péenku vystavil, tvrdí, že postupoval podľa zákona.

„Trvám na svojej žiadosti o vykonanie hlavného pojednávania v mojej prítomnosti,“ uviedol obžalovaný Rusko v liste, ktorý zaslal predsedovi senátu ŠTS Emilovi Klemaničovi. Ako dôvod uviedol aj plánované výpovede znalcov, ktorí skúmali sporné zmenky. Na poslednú chvíľu senát program pre obžalovaného Pavla Ruska zmenil, on však naďalej trval na osobnej účasti. Navrhol preto zrušenie niektorých pojednávacích dní.

„Navrhujem skúmať dôvody väzby,“ reagoval Šanta. „Nehodnotím to nijak inak ako bohapustú obštrukciu, najmä v kontexte toho, že zo strany svedka sme tu počuli, že obhajoba bohapusto marila výkon väzby,“ povedal Šanta.

VIDEO: Kočner a ďalší prišli na pojednávanie zbytočne, odročili ho. Pozrite sa, ako sa tváril Kočner na dnešnom pojednávaní.

Prokurátor vo svojej reakcii žiadal osloviť Sociálnu poisťovňu aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i lekára, ktorého meno podľa jeho slov vyvoláva závažné podozrenie, že chce participovať na závažnej obštrukcii. Ide o všeobecného lekára Petra Liptáka, ktorý je známy pre medializáciu svojich výrokov o prijímaní darov od pacientov.

Obhajca TV Markíza Daniel Lipšic poukázal na to, že on sám nemal problém zúčastňovať sa hlavného pojednávania deň po ortopedickej operácii.

Obhajca obžalovaného Marek Para argumentuje tým, že nie každé ospravedlnenie zo zdravotných dôvodov automaticky znamená obštrukciu. Pripomenul, že Pavla Ruska zastupuje od roku 2015 a za ten čas sa vždy všetkých úkonov zúčastnil.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Prokurátor a Lipšic obviňujú Ruska z obštrukcií

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta a obhajca TV Markíza Daniel Lipšic obviňujú obžalovaného Pavla Ruska z obštrukcií.

„Takéto konanie hodnotím ako vysokú mieru podozrenia z obštrukčného konania,“ uviedol Šanta. Súdu navrhol, aby zdravotný stav obžalovaného preskúmala Sociálna poisťovňa a postup lekára zase Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Konštatovanie a správa lekára bola podľa mňa všeobecná, nekompetentná a veľmi pripomínajúca súčinnosť s takýmto obštrukčným konaním,“ povedal Šanta. Treba preto podľa neho veľmi dôsledne skúmať dôvody väzby.

Tvrdí, že lekárska správa nespĺňala zákonné parametre, ktoré stanovujú, že musí byť konkretizovaný zdravotný dôvod, pre ktorý by sa nemohol obžalovaný zúčastniť pojednávania. Uvedená diagnóza môže byť podľa obhajcu Markízy Lipšica stanovená iba špecialistom a nie všeobecným lekárom „pochybnej povesti“. Ošetrujúcim lekárom Ruska je Peter Lipták, ktorý je známy pre medializáciu svojich výrokov o prijímaní darov od pacientov.

Senát súdu podľa Šantu po ospravedlnení Ruska zmenil program pojednávania tak, aby v pondelok a utorok nevypovedali znalci. Navrhoval čítať listinné dôkazy a vypočúvanie svedkov manželov Vargovcov, ktorých navrhujú za stranu Mariana Kočnera. Aj takýto postup obžalovaný Rusko odmietol, čo považuje prokurátor za neúctu voči súdu.

Obhajca obžalovaného Michal Mandzák tvrdenia o obštrukcii odmieta. „Nie som lekár, takže nie som oprávnený posudzovať zdravotný stav. Nemám vedomosť, že by mal prokurátor medicínske vzdelanie, aby sa mohol vyjadrovať ku zdravotnému stavu,“ doplnil Mandzák. Problém v potvrdení samotnom a jeho obsahu nevidí. „Predpokladám, že keď vydal potvrdenie, tak postupoval v súlade so zákonom,“ doplnil Mandzák. Obhajca obžalovaného tiež uviedol, že prípadnou obštrukciou jeho klienti nemôžu nič získať. „Môj klient Marian Kočner je vo väzbe a každý deň vo väzbe je nepríjemný,“ uzavrel.

„Som presvedčený o tom, že som postupoval podľa zákona,“ reagoval Lipták. Nechcel riešiť cez médiá, či péenku vypísal účelovo. K tomu, či môže všeobecný lekár určovať diagnózu, ktorá je v péenke, poznamenal, že špecialistom je aj všeobecný lekár. Voči obvineniu Lipšica, že má byť lekárom pochybnej povesti, sa ohradil. „Z mojej strany sa poradím s právnikmi a pokiaľ takéto niečo je, tak to budem žalovať,“ avizoval. Poznamenal tiež, že je jediným lekárom, ktorý má od NAKA potvrdené, že neberie úplatky.

122 debata chyba
Viac na túto tému: #Pavol Rusko #kauza zmeniek TV Markíza #Ján Šanta
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy