Ústavnoprávny výbor neodsúhlasil predĺženie moratória na prieskumy

Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR neodobril zákaz zverejňovať volebné prieskumy 50 dní pred voľbami. Návrh predĺžiť moratórium zo súčasných 14 dní na 50 nezískal vo výbore dostatočnú podporu. Rovnako neprešli ani výhrady prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá novelu volebného zákona vrátila poslancom na opätovné prerokovanie.

19.11.2019 12:01
debata (75)

„Ide o zásah do ústavou garantovaných práv a slobôd,“ uviedol člen výboru a poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) v súvislosti s predĺžením moratória. Opozícia prezidentkine výhrady podporila, koaliční poslanci sa zdržali s tým, že si chcú jej argumentáciu naštudovať.

Predseda výboru Róbert Madej (Smer) poďakoval prezidentke za „nebývale širokú“ argumentáciu a dodal, že si nechá čas na naštudovanie a rozhodne sa, keď sa bude hlasovať o zákone opätovne v pléne NR SR.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila novelu volebného zákona preto, že predĺžením moratória by podľa nej bolo takmer polovicu obdobia volebnej kampane obmedzované právo voličov na prístup k informáciám z volebných prieskumov. Hlava štátu avizovala, že ak bude jej veto prelomené a 50-dňové moratórium opäť schválené, podá návrh na Ústavný súd a s ním aj žiadosť o pozastavenie účinnosti zákona.

Poslanci Národnej rady SR v závere októbrovej schôdze parlamentu odobrili pozmeňujúci návrh k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ním zmenili aj zákon o volebnej kampani. Odsúhlasili tak predĺženie moratória na prieskumy zo 14 na 50 dní pred voľbami. Zmeny sa majú týkať už budúcoročných parlamentných volieb. Tie sa uskutočnia 29. februára 2020.

75 debata chyba
Viac na túto tému: #moratórium #novela zákona
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy