Prezidentka upozornila na nelegálnu ťažbu lesov a stratu pôvodných ekosystémov

Klimatická kríza nie je jediná vec, ktorá nás trápi v oblasti životného prostredia. Je tu aj kríza biodiverzity, vymieranie druhov, a tieto veci spolu súvisia, myslí si prezidentka SR Zuzana Čaputová. Povedala to na otvorení medzinárodnej konferencie o lesoch a divočine Wild Europe Conference v Bratislave.

20.11.2019 11:13
SR Nemecko november89 Berlínsky múr pád výročie... Foto: ,
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová
debata (11)

„Sme prvá generácia, ktorá pocíti dôsledky klimatickej krízy a zároveň posledná, ktorá s tým môže niečo robiť,“ povedala.

Čaputová upozornila aj na nelegálnu ťažbu v lesoch, stratu pôvodných ekosystémov, starých lesov a pralesov, a to nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európskej únie (EÚ).

Hovorila aj o situácii lesov v rámci EÚ, ktorých asi polovica nie sú pod nejakou formou ochrany. Niekde podľa Čaputovej aj tá ochrana je, no aj napriek tomu dochádza k úbytku lesa.

Prezidentka dlhodobo propaguje aj doriešenie situácie v národných parkoch na Slovensku, aby sa zabezpečila dostatočná ochrana týchto území, keďže sú pod neustálym tlakom developerov či ilegálnej ťažby.

Na konferencii pripomenula, že prvým krokom pri nástupe do prezidentského paláca bolo stretnutie s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer), kde sa rozprávali o zmene prístupu k nízkouhlíkovej neutralite na Slovensku do roku 2050.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #biodiverzita #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy