Medzinárodná novinárska organizácia poskytne dáta k vražde Kuciaka

22.11.2019 21:37
Ján Kuciak, námestie SNP bratislava
Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Na snímke nám. SNP v Bratislave. Autor: ,

Medzinárodná novinárska organizácia Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) poskytne vybraným redakciám 57 terabajtov dát z vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka. Informovali o tom na svojom webe.

Počas vyšetrovania vraždy novinára zozbierala polícia 57 terabajtov dát, ktoré OCCRP získalo. Dáta OCCRP získalo s nádejou, že si organizácia zoberie na zodpovednosť slovenský justičný systém a zaručí Kuciakovi spravodlivosť, uvádza sa v stanovisku OCCRP.

Organizácia tvrdí, že pracuje na bezpečnej archivácii, katalogizácii a spracovaní súborov a zaručení, že budú dáta použiteľné a dostupné pre budúcu analýzu. V nasledujúcich mesiacoch hodlá centrum dať dáta k dispozícii zodpovedným médiám, ktoré spĺňajú najvyššie etické a žurnalistické štandardy.

OCCRP taktiež považuje za možné, že pred budúcoročnými parlamentnými voľbami budú skorumpované média tvrdiť, že majú prístup k vyšetrovaniu. Ich archív chce poslúžiť ako dôveryhodný verejný zdroj, ktorý potvrdí pravdivé tvrdenia a vyvráti dezinformácie a lži týkajúce sa vyšetrovania.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Z ich vraždy sú obvinení Marian Kočner," Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček .{target:_blan­k}":[https://spravy.pravda.sk/…zdy-kuciaka/].

Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vražda novinára Jána Kuciaka #OCCRP #novinári
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku