Medzinárodná novinárska organizácia poskytne dáta k vražde Kuciaka

22.11.2019 21:37
Ján Kuciak, námestie SNP bratislava
Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Na snímke nám. SNP v Bratislave. Autor: ,

Medzinárodná novinárska organizácia Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) poskytne vybraným redakciám 57 terabajtov dát z vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka. Informovali o tom na svojom webe.

Počas vyšetrovania vraždy novinára zozbierala polícia 57 terabajtov dát, ktoré OCCRP získalo. Dáta OCCRP získalo s nádejou, že si organizácia zoberie na zodpovednosť slovenský justičný systém a zaručí Kuciakovi spravodlivosť, uvádza sa v stanovisku OCCRP.

Organizácia tvrdí, že pracuje na bezpečnej archivácii, katalogizácii a spracovaní súborov a zaručení, že budú dáta použiteľné a dostupné pre budúcu analýzu. V nasledujúcich mesiacoch hodlá centrum dať dáta k dispozícii zodpovedným médiám, ktoré spĺňajú najvyššie etické a žurnalistické štandardy.

OCCRP taktiež považuje za možné, že pred budúcoročnými parlamentnými voľbami budú skorumpované média tvrdiť, že majú prístup k vyšetrovaniu. Ich archív chce poslúžiť ako dôveryhodný verejný zdroj, ktorý potvrdí pravdivé tvrdenia a vyvráti dezinformácie a lži týkajúce sa vyšetrovania.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Z ich vraždy sú obvinení Marian Kočner," Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček .{target:_blan­k}":[https://spravy.pravda.sk/…zdy-kuciaka/].

Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer).

#vražda novinára Jána Kuciaka #OCCRP #novinári #investigatívna žurnaliatika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku