Presunutie niektorých návrhov zákonov na ďalšiu schôdzu nebolo bezprecedentné, tvrdí Bugár

27.11.2019 12:31, aktualizované: 12:41

Národná rada SR schválila v utorok procedurálny návrh predsedu Smeru-SD Roberta Fica, na základe ktorého vyradili z programu 53. schôdze všetky návrhy zákonov v prvom čítaní.

Rozhodnutie o presunutí niektorých návrhov zákonov na ďalšiu parlamentnú schôdzu nebolo bezprecedentné. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal podpredseda Národnej rady SR a predseda vládnej strany Most-Híd Béla Bugár. Reagoval tým na utorkovú kritiku opozície, že parlament schválil procedurálny návrh predsedu Smeru Roberta Fica, na základe ktorého vyradili z programu 53. schôdze všetky návrhy zákonov v prvom čítaní.

„Ak toto má byť tá zmena, tá nová politika, ktorá sa zakladá na šírení klamstiev a osočovaní vládnych politikov, tak ďakujem pekne,“ uviedol na tlačovke Bugár. Zdôraznil, že Matovič je niekoľkonásobne usvedčeným klamárom. „Môžeme len polemizovať, či kvôli tomu, že túži po moci alebo sa len chce sebaprezentovať. Šíri klamstvá a v utorok sme videli, že viacerí členovia opozície šírili klamstvá rovnako ako on,“ vyhlásil predseda Mosta-Híd.

Zároveň priblížil, že o niektorých opozičných návrhoch, ktoré v utorok presunuli na ďalšiu schôdzu parlamentu, už plénum viackrát rokovalo. „Spomeniem napríklad novelu zákona o protikomunis­tickom odboji od OĽaNO, o ktorej sme rokovali už štyrikrát, ďalej novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, o ktorej sme rokovali trikrát a s jednou úpravou štyrikrát, či novelu zákona o štátnom občianstve od SaS, ktorú sme prerokovali štyrikrát,“ priblížil Bugár. Dodal, že vládna koalícia môže mať na predložené návrhy iný pohľad, pričom zdôraznil, že sa musia držať programového vyhlásenia vlády.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v utorok odhlasovali, že sa v rámci 53. schôdze nebudú zaoberať návrhmi zákonov, ktoré sú v prvom čítaní. Ide o približne 60 návrhov, o ktorých má plénum rokovať na nasledujúcom zasadnutí. Procedurálny návrh predložil predseda Smeru Roberta Fica, ktorý ho odôvodnil vytvorením dostatočného priestoru na rokovanie o štátnom rozpočte. Fico predložil návrh v mene troch koaličných poslaneckých klubov.

Opozícia dnes v reakcii na to vyhlásila, že vyzbierala 50 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chce tieto návrhy prerokovať.

Ukazuje sa, že pri hlasovaní o predĺžení moratória bola pravdepodobne do­hoda

Myslí si to podpredseda Národnej rady SR a predseda vládnej strany Most-Híd Béla Bugár. Ako uviedol na dnešnej tlačovej konferencii, je presvedčený o tom, že pri tomto návrhu prevažujú negatíva nad pozitívami, a preto zaň strana Most-Híd nehlasovala.

Poslanci Národnej rady SR v utorok prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorou sa predlžuje moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní. Novelu odhlasovali poslanci Smeru, Slovenskej národnej strany (SNS), Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu a niekoľkí nezaradení poslanci NR SR. „Neteší ma a som rozhorčený z toho, že takýmto spôsobom sa hlasuje s ĽSNS. S fašistami sa nerokuje a nehlasuje,“ uviedol Bugár.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok avizovala, že sa v prípade moratória obráti na Ústavný súd SR. Okrem podania podnetu na preskúmanie ústavnosti novely volebného zákona, ktorý predĺži moratórium na zverejňovanie predvolebných prieskumov až na 50 dní, požiada Ústavný súd SR aj o dočasné pozastavenie účinnosti novely.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Robert Fico #Béla Bugár
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku