Podozriví sudcovia ľahšie prídu o talár. Vláda schválila zmeny k očiste justície

Ak u sudcu alebo prokurátora nastanú dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňajú predpoklady a spôsobilosti, a môže tým byť vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva alebo dobrá povesť súdnictva, možno mu dočasne pozastaviť funkciu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorý vo štvrtok odsúhlasila vláda. Kabinet takisto odobril návrh na skrátené legislatívne konanie.

28.11.2019 08:56 , aktualizované: 09:17
debata (17)

O návrhu predsedu Súdnej rady, ministra spravodlivosti alebo predsedu Najvyššieho súdu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu z uvedeného nového dôvodu bude rozhodovať Súdna rada Slovenskej republiky ako ústavný orgán sudcovskej legitimity a správy súdnictva. Súčasťou legislatívnej úpravy je aj to, že hlasovanie Súdnej rady bude verejné.

„Pri prokurátoroch bude o návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora rozhodovať generálny prokurátor na návrh Rady prokurátorov SR alebo, v prípade konania bez návrhu, s jej predchádzajúcim súhlasom,“ dodal predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý návrh legislatívnej zmeny na rokovanie vlády predložil.

Pozastavenie výkonu funkcie sudcu či prokurátora plynie dovtedy, kým nepominú dôvody rozhodnutia, avšak najviac na šesť mesiacov s možnosťou jeho predĺženia najviac o ďalších šesť mesiacov.

Dôvodom prijímaných opatrení je podľa premiéra nevyhnutnosť posilniť dôveru verejnosti v súdny systém a prokuratúru a v tejto súvislosti prijať konkrétne legislatívne opatrenia tak, aby mohli byť účinné čo najskôr.

„Aj keď súčasná právna úprava umožňuje dočasne pozastaviť výkon funkcie sudcu, ako aj výkon funkcie prokurátora z taxatívnych dôvodov, tieto sa však neuplatňujú zo strany príslušných orgánov v dostatočnej miere, preto je potrebné tieto dôvody rozšíriť o ďalšie, ktoré budú zohľadňovať potrebu dôveryhodnosti súdnictva a jeho dobrú povesť,“ zdôvodnil vládou schválený návrh premiér. Upozornil na to, že navrhované opatrenia nereagujú len na vzniknutú situáciu, ale majú zabezpečiť predchádzanie vzniku súčasného stavu v budúcnosti.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #sudcovia #vláda SR #justícia