Pellegrini: Slovensko a Lotyšsko sú si v mnohom podobné

Slovensko a Lotyšsko sú si v mnohom podobné vrátane historickej skúsenosti. Zatiaľ čo Slováci si tento rok pripomínajú 30 rokov od Nežnej revolúcie, Lotyši slávia tri dekády od tzv. Baltskej cesty. V súčasnosti je kľúčová hlavne naša spolupráca v rámci obrany. Slovenský predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) to uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní s lotyšským premiérom Krišjanisom Karinšom v Rige.

29.11.2019 11:55
debata (38)

V Lotyšsku pôsobí 152 slovenských vojakov, ide o najväčšiu slovenskú misiu v zahraničí. „Slovensko je malá krajina, ale snaží sa byť aktívna,“ povedal Pellegrini.

Lídri diskutovali aj o Európskej únii. Pellegrini vyzval, aby aj malé krajiny, ako sú SR a Lotyšsko, začalo hovoriť o svojich európskych víziách.

Členmi slovenskej delegácie v Rige sú aj minister obrany Peter Gajdoš (SNS) a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička. Súčasťou piatkového programu bolo aj kladenie vencov k Pomníku slobody. Dopoludnia premiér rokoval na Rižskom zámku s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom. Popoludní navštívi vojenskú základňu v Adaži.

Slovenský premiér je na oficiálnej návšteve Lotyšska po 21 rokoch. Lotyšskú hlavu štátu a premiéra pozval na recipročnú návštevu. Pellegrini sa vráti na Slovensko v piatok.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #Lotyšsko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy