Počiatek na Kočnerovom videu žiada od Trnku krytie v kauze Tipos

Podľa nahrávky bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka kryl korupciu v kauze Lemikon, v ktorej Slovensko prišlo o zhruba 13 miliónov eur. Trnka sa v rozhovore s bývalým ministrom financií zabáva aj na emisnej kauze strany SNS.

29.11.2019 12:46 , aktualizované: 18:41
debata (1165)

Bývalý minister financií Ján Počiatek na videu Mariana Kočnera žiada od generálneho prokurátora Dobroslava Trnku krytie v kauze Tipos. Informáciu priniesol Denník N. Ako ďalej uvádza, nahrávka urobená skrytou kamerou ukazuje, že v kauze Lemikon, v ktorej Slovensko prišlo o zhruba 13 miliónov eur, sa generálny prokurátor Trnka správal ako poskok Smeru. Na korupcii najvyšších vládnych predstaviteľov sa smeje s ministrom financií.

Podľa portálu videonahrávka, ktorú má Denník N k dispozícii, zachytáva stretnutie Trnku a Počiatka, na ktorom rozoberali, čo s kauzou spoločnosti Tipos a Lemikon. „Išlo o roky ťahajúci sa súdny spor o ochranné známky, ktorý pre úroky narástol na vtedajšie dve miliardy korún – približne 66,7 miliónov eur. Tie malo Slovensko na základe podozrivého rozsudku najvyššieho súdu zaplatiť schránkovej firme Lemikon na Cypre, ktorá sa neskôr presťahovala do Panamy a dostala sa k tejto pohľadávke. Za firmou bol český podnikateľ Radovan Vítek napojený na finančnú skupinu J&T," pripomína Denník N.

Počiatek bol podozrivý, že v kauze nechránil záujmy Slovenska, ale neznámej firmy. „To, že má Slovensko platiť, rozhodol najvyšší súd, minister financií však ešte mal možnosť podať mimoriadny opravný prostriedok. Neurobil to a s Lemikonom sa tajne dohodol, ako mu peniaze vyplatí. Prvú splátku – 13 miliónov eur (400 miliónov korún) im poslal expresne rýchlo v novembri 2008, len pár dní potom ako po rozsudku Najvyššieho súdu podpísal s Lemikonom dohodu," pripomína Denník N a dodáva, že Počiatek o platbe nikomu nepovedal. Až keď o dohode medzi ním a Lemikonom informovali v novembri 2008 českí novinári, vypukol na Slovensku škandál. Smer vtedy vládol so Slotovou SNS a Mečiarovým HZDS.

Počiatek žiadal na stretnutí Trnku, aby túto záležitosť pred novinármi dobre odprezentoval, aby im urobil marketing a aby z toho nevyšli ako “k…i“. Ako uvádza portál, chce, aby povedal, „že sme sa efektívne bránili a urobili všetko, čo bolo v našich silách”.

Trnka sa chystal na brífing na generálnej prokuratúre, kde išiel oznámiť, že v kauze Lemikonu doplnil svoje mimoriadne dovolanie. Parlament vtedy narýchlo menil občiansky súdny poriadok tak, aby umožnil generálnemu prokurátorovi podať mimoriadne dovolanie, ktoré bude mať odkladný účinok. Počiatek vtedy ako minister verejnosť presviedčal, že jedinou možnosťou už bolo len zaplatenie pohľadávky.

Denník N takisto informuje, že minister financií na nahrávke Trnku žiada, aby nešiel príliš do detailov alebo do hĺbky, „aby sa zas nevypytovali ko…iny potom”. Má odprezentovať situáciu tak, že sa nedalo nič robiť a peniaze sa museli vyplatiť.

Obaja sa dohadujú na tom, že keby Trnka nepodal novelu zákona, tak sa musí uhradiť celá suma a vlastne zachránili sumu 1,5 miliardy korún. Počiatek chce vedieť, koľko bude trvať konanie na najvyššom súde, na čo mu Trnka odpovedá, že to bude veľmi rýchle, lebo tam pozná sudcov.

Minister sa pýta, či by to nemohlo trvať dlhšie, aspoň do leta, teda do volieb, aby to trochu išlo do zabudnutia. Za podstatné považujú, ako „zvládnu túto prvú mediálnu pasáž“. Podľa Počiatka nie je treba žiadna veľká „sofistikácia“. „Spravím ti taký background, aby si to mal dobré,” upokojuje Trnka ministra financií na videu.

Nahrávku teraz skúma Národná kriminálna agentúra. „Vo veci je vedené trestné konanie, v súčasnej dobe bude vykonávané znalecké dokazovanie z fonoskopie a mechaniky. Meritórne rozhodnutie bude vydané až po zabezpečení výsledkov všetkých znaleckých skúmaní a po vykonaní ďalších procesných úkonov,“ potvrdil hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Počiatek sa zatiaľ pre médiá nevyjadril, Trnku vyšetrujú aj pre ďalšie nahrávky s Kočnerom, momentálne má zastavený výkon funkcie prokurátora.

SaS žiada vyšetrenie kauzy Tipos a celej Kočnerovej komunikácie

Parlamentná SaS žiada dôsledné vyšetrenie celej komunikácie Mariana Kočnera, kauzy Tipos či emisnej kauzy. Mimoparlamentná strana Za ľudí žiada vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči ľuďom, ktorí okradli štát a verejných činiteľov, ktorí podvody kryli. Reagovali tak na zverejnené video rozhovoru vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s exministrom financií Jánom Počiatkom (Smer) o spore Tiposu s firmou Lemikon či emisnej kauze.

V priamom prenose skrze kameru Mariana Kočnera môžeme pozorovať rozklad právneho štátu, tvrdí SaS. „Pokračujúca nečinnosť vlády v očiste justície je potvrdením toho, že vedeniu nášho štátu vrátane súdnictva ide len o udržanie si pozícií moci za každú cenu. Verejný tlak však tomu môže zabrániť,“ uviedla opozičná strana.

Veronika Remišová zo strany Za ľudí podotkla, že celú kauzu aktívne kryl v parlamente aj vtedajší predseda vlády Robert Fico (Smer). „Podozrenia z rozsiahleho rozkrádania štátu v čase prvej Ficovej vlády naberajú týmto nový rozmer,“ povedala. Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga podal trestné oznámenie na Trnku a po tejto nahrávke ho chce doplniť o nové skutočnosti. „Vo svetle nových informácií rovnako podávam trestné oznámenie na Jána Počiatka. Existuje naozaj dôvodné podozrenie, že Počiatek zneužil právomoc verejného činiteľa a tak pripravil štát o milióny eur,“ poznamenal Šeliga.

Koalícia PS-Spolu hovorí, že za druhej a tretej Ficovej vlády majetky finančných skupín narástli do „neuveriteľných rozmerov“. „Kým ich moc neosekáme, nič sa na Slovensku výrazne nezmení, vždy si niekoho kúpia,“ uvádza mimoparlamentná koalícia.

Na videu sa exminister rozpráva s Trnkom o mediálnej stratégii v kauze Lemikon. Počiatek sa má pýtať, koľko bude trvať konanie na Najvyššom súde po tom, ako Trnka podá mimoriadne dovolanie. Žiada ho, aby sa konanie natiahlo. V spore firmy Lemikon a štátneho Tiposu prišlo Slovensko približne o 13 miliónov eur.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kočner #Dobroslav Trnka #Lemikon #emisný škandál