Súd odročil proces so šéfredaktorom časopisu Zem a Vek

, 11.12.2019 10:29, aktualizované: 13:06
SR ŠTS Pezinok Tibor Eliot R. pojednávanie BAX
Šéfredaktor časopisu Zem a vek Tibor Eliot Rostas prichádza na hlavné pojednávanie 11. decembra 2019 na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Autor:

Pojednávanie so šéfredaktorom časopisu Zem a Vek Tiborom Eliotom Rostasom odročil samosudca Špecializovaného trestného súdu na pondelok 16. decembra, kde sa očakáva aj vynesenie rozsudku. Potvrdil to prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz.

Prokurátor navrhuje obžalovanému Tiborovi Eliotovi Rostasovi podmienku s tým, že nežiada finančnú pokutu. Pri trestnom čine rozširovania extrémistických materiálov vidí najväčšie nebezpečenstvo v porušovaní verejného poriadku a rozoštvávania národa, respektíve menšín a iných komunít na Slovensku.

„Extrémistickú nenávisť treba paralyzovať v prvopočiatku,“ uviedol Honz s tým, že ak sa prejavy extrémizmu nepotlačia, môžu gradovať. „Máme historickú skúsenosť a vieme, ako to všetko môže dopadnúť,“ uzavrel.

Vydavateľ a šéf časopisu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas sa v kauze obžaloby pre šírenie extrémistických materiálov, hanobenie národa a podnecovania rasovej nenávisti cíti nevinný. Uviedol to pred samosudcom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Podľa prokurátora sa skutku dopustil publikovaním článku Klin Židov medzi Slovanmi z mája 2017. V ňom obžalovaný citoval výroky viacerých slovenských historických osobností na adresu Židov. „Čitateľovi predložil tvrdenie, že aj v súčasnosti sú príčinou negatívnej situácie zásahy židovskej komunity,“ uviedol pri čítaní obžaloby prokurátor Tomáš Honz.

Obžalovaný v tejto súvislosti však povedal, že byť obžalovaný za citácie ľudí, po ktorých sú pomenované ulice a mestá, považuje za česť. „Citoval som exaktné citácie a myšlienky,“ povedal s tým, že pri písaní článku vychádzal z knihy Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre, ktorá je voľne dostupná v kníhkupectvách. Zdôraznil tiež, že nikdy nebolo jeho cieľom navádzať na násilie voči nejakej skupine ľudí. „Vyzýval som k solidarite a vzájomnosti,“ povedal na margo článku.

„Stojím si za všetkým, čo som v článku napísal,“ uviedol počas prestávky obžalovaný. „Každý máme právo na to, aby sme vyjadrovali svoje postoje a myšlienky a každý máme právo na to, aby sme hovorili to, čo si myslíme,“ uviedol na svoju obhajobu obžalovaný. Ten dodal, že nebol v prípravnom konaní vypočutý.

„On urobil esej, v ktorej čerpal z historických prameňov,“ vysvetľoval jeho obhajca Ľubomír Hlbočan, ktorý neplánuje súdu navrhnúť predvolať na pojednávanie žiadnych svedkov.

V článku Tibor Eliot Rostas uvádzal citácie na adresu židov, ktoré pripisuje historickým osobnostiam ako Matej Bel, Andrej Kmeť, Jozef Miloslav Hurban alebo Svetozár Hurban Vajanský.

„To, čo nájdeme v historických spisoch od najväčších slovenských dejateľov, by si dnes bez sociálnej a mediálnej smrti nemohol dovoliť napísať nikto. Ba dokonca zákony, ktorým sme dovolili, aby nad nami vládli, by nás priviedli až k samotnému vylúčeniu zo spoločnosti,“ napísal napríklad v článku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zem a Vek #Tibor Eliot Rostas
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku