Kalavská: Demisiu som podala hlavne pre exponované vyjadrenia Fica

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) podala demisiu hlavne pre exponované vyjadrenia predsedu Smeru na jej osobu. Povedala to novinárom po stredajšom rokovaní vlády. Dodala tiež, že možno by bolo najlepšie, keby rezort po jej odchode viedol premiér Peter Pellegrini (Smer).

11.12.2019 14:02
Kalavská / Fico / Foto:
Andrea Kalavská a Robert Fico
debata (32)

Kalavská podľa svojich slov neľutuje, že šla do politiky, je to podľa nej výborná skúsenosť. Vrátiť sa chce do medicínskej profesie. „Chcem ísť skôr do nemocnice a venovať svoju energiu a čas chorým ľudom, ale nikdy nehovor nikdy, ale so Smerom asi nie,“ odpovedala na otázku, či sa bude ešte angažovať v politike. Svoje pôsobenie vo funkcii zhodnotila ako úspešné.

Ministerka novinárom potvrdila, že najväčší problém mala s Ficom. Ten sa napríklad ešte v lete tohto roka vyjadroval, že stratifikáciu podporí len ako ústavný zákon. Vtedy ministerke odkázal, že má držať dohodu a ak jej návrh neprejde, mala by uvažovať o svojej politickej budúcnosti. Viackrát zopakoval, že pri stratifikácii vníma Smer hlavne riziko rušenia oddelení.

Podpredseda Smeru a vlády Richard Raši v reakcii na Kalavskej demisiu uviedol, že v takýchto momentoch možno treba mať viac politickej skúsenosti a výsledok by mohol byť iný.

„Ja neviem, či ohýbanie chrbta sprava doľava je politická skúsenosť. Keď vidíte, že vaše zákony neprechádzajú, že máte nejaké ideové rozpory so stranou, ktorá vás nominovala, asi je na čase odísť z tohto miesta. Myslím si, že je to slušné, morálne a že sa to očakáva,“ skonštatovala s dôrazom na to, že neodišla z funkcie len pre odmietnutie stratifikácie.

Ministerka zdravotníctva sa rozhodla podať demisiu v pondelok (9. 12.). Pre tento krok sa rozhodla po tom, ako vláda 4. decembra stiahla návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikáciu, z rokovania parlamentu. Demisia Kalavskej zatiaľ nebola doručená do Kancelárie prezidenta SR.

Premiér povedal, že jej rozhodnutie odstúpiť z funkcie berie na vedomie. Zároveň sa Kalavskej poďakoval za všetko, čo rezort pod jej vedením urobil pre ľudí. Rovnako dodal, že v blízkom čase oznámi prezidentke SR Zuzane Čaputovej, koho navrhne poveriť riadením rezortu.

Prehľad ministrov zdravotníctva, ktorí predčasne opustili funkciu

  • 24. novembra 1993 – Viliam Soboňa, vláda Vladimíra Mečiara, odvolaný

Prezident SR Michal Kováč odvolal z funkcie ministra zdravotníctva SR Viliama Soboňu (Hnutie za demokratické Slovensko, HZDS) a do funkcie vymenoval Irenu Belohorskú (HZDS). Dôvodom odvolania bolo hlasovanie poslancov NR SR, ktorí 17. novembra 1993 vyslovili Viliamovi Soboňovi nedôveru.

  • 4. júla 2000 – Tibor Šagát, vláda Mikuláša Dzurindu, odstúpil

Minister zdravotníctva SR Tibor Šagát (Slovenská demokratická koalícia, SDK) abdikoval na svoju funkciu pre spoločenský a politický tlak, ktorému bol vystavený počas ochorenia prezidenta SR Rudolfa Schustera. Vo funkcii ho nahradil Roman Kováč (SDK).

  • 3. júna 2008 – Ivan Valentovič, 1. vláda Roberta Fica, odstúpil

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zdravotníctva SR Ivana Valentoviča (Smer). Minister podal demisiu z osobných a zdravotných dôvodov. Valentovičovým nástupcom sa stal Richard Raši (Smer).

  • 3. novembra 2014 – Zuzana Zvolenská, 2. vláda Roberta Fica, odstúpila

Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru) prijala výzvu premiéra Roberta Fica (Smer) a odišla z postu ministerky zdravotníctva. Dôvodom bol podozrivý nákup CT prístroja piešťanskou nemocnicou. Prezident SR jej demisiu prijal 6. novembra 2014. Vo funkcii ju nahradil Viliam Čislák.

  • 22. marca 2018 – Tomáš Drucker, 3. vláda Roberta Fica, demisia vládneho kabinetu

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) skončil na svojom poste ako člen vlády Roberta Fica, ktorá podala demisiu. V novej vláde Petra Pellegriniho zastával Drucker funkciu ministra vnútra (do 17. apríla 2018).

TASR

32 debata chyba
Viac na túto tému: #demisia #Robert Fico #Andrea Kalavská #Ministerstvo zdravotníctva SR