V Šamoríne je podľa strany DS ohrozený vodný zdroj, minister oponuje

Pre neschopnosť Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR a úradov štátnej správy je v Šamoríne ohrozený vodný zdroj pre 2,5 milióna Slovákov. Tvrdí to mimoparlamentná Demokratická strana (DS). Šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) oponuje, že tieto informácie sú len zúfalou snahou jedného poslanca byť v médiách pred voľbami a sú niekde na hranici medzi hoaxom a poplašnou správou.

17.12.2019 16:54
debata (11)

Investori chcú podľa DS stavať na miestach v okolí Šamorína a majú tak zasiahnuť do pásma hygienickej ochrany. Aktivisti v tejto súvislosti podali trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR. Ich cieľom je, aby sa definitívne zastavila výstavba v okolí vodného zdroja.

Nezaradený poslanec parlamentu a volebný líder DS Jozef Rajtár hovorí, že Slovensko si musí chrániť svoje prírodné zdroje. „Žiaľ, na Slovensku dnes panujú iné záujmy, záujmy takzvaných našich ľudí. Títo ľudia prenikli do každej oblasti nášho života vrátane mimoriadnej citlivej oblasti, akou je životné prostredie,“ hovorí Rajtár.

Minister skonštatoval, že ochrana vody sa za posledné štyri roky stala prioritou MŽP. Oceňuje, že Rajtár prostredníctvom tlačovej konferencie „objavil záujem o ochranu vody“. „Len ma mrzí, že tento záujem sa zjavil tak krátko pred voľbami. Keď mal pán poslanec možnosť podporiť Lex Žitný ostrov, legislatívu na urýchlenie odstraňovania envirozáťaží alebo vodný zákon, tak možnosť podporiť ochranu vody ani raz nevyužil,“ uviedol Sólymos.

Pokračuje, že vodárenský zdroj v Šamoríne je dnes už chránený. Je okolo neho stanovené druhé ochranné pásmo, je oplotený a pozemky vlastní vodárenská spoločnosť. Ďalej hovorí, že ministerstvo už dva roky presadzuje maximálnu ochranu tohto zdroja a obnovilo sa aj konanie o jeho rozšírení.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Šamorín #ministerstvo životného prostredia #Demokratická strana #Arpád Érsek